Analiza

Ruajtja e vlerave kulturore si kompleks shkencash

Ruajtja e vlerave kulturore si kompleks shkencash

Ka një rrezik që duke dashur të restaurojnë vlerat tona monumentale, mund t’i prishin duke vendosur dorë kot e më kot. Sepse nuk është çështje

Pushteti si kosi

Përtej reklamës për kosin që e dëgjojmë disa herë në ditë buzagaz është dhe ajo tjetra, që nuk është reklamë. Jo vetëm kosi, po dhe pushteti hahet e pihet!… Ky nuk është një proverb, ani se mund të jetë një batutë që shpreh thelbin e njeriut të dhënë aq shumë pas të mirave të pushtetit. Nuk e dimë se kur ka filluar turravrapi i shqiptarëve pas pushtetit, kacafytja e tyre për pushtet, kacavarja pas degëve të pushtetit për përfitime. Mund të ketë nisur joshja e pushtetpasjes atëherë kur ne filluam të kishim shtetin tonë, pra në fillimet e shekullit XX, pasi deri atëherë pushteti i përkiste tjetërkujt dhe shqiptarët thjesht i shërbenin me pak thele pushteti për të qenë vasalë pushtetit sulltanor....
Lexoni me shume

Çmënduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli nuk ishte e papritur për cdo shqipëtar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ europianiste ” që...
Lexoni me shume

Ja si grabiten 45 milionë dollarë nga rrogat e naftëtarëve!

Letër e hapur, drejtuar Kryeministrit dhe institucioneve ligjzbatuese “Albpetrol”-in po e “mjelin” drejtuesit e rinj - Për zhdukjen apo keqpërdorjen e mbi 45 milionë dollarëve duhet të...
Lexoni me shume
image

Pëshpërimat e shtrigave.

Kohët e fundit një grup të burgosurish politik u angazhuan në disa protesta sporadike duke demostruar në syte e opinionit publik si dhe dëshperimin e thellë ku aktualisht ndodhen jo për fajin e tyre....
Lexoni me shume
image

“Mushkonjat” e ekraneve dhe avioni i Divjakës

Nuk kishte asnjë dyshim që kapja e avionit dhe makinës me hashash në Divjakë do të të ishte në qendër të vëmendjes për ditë me radhë. Por, degardimi i trajtimit të kësaj çështje në këtë nivel është shërbimi më i keq që po i bëhet vendit në luftën ndaj trafikut të narkotikëve....
Lexoni me shume
image

Puna, nderi, detyra dhe shoqëria brenda një polici.

Ditë më parë, një polic i Komisariatit të Fierit u deheroizua pasi nga hetimet rezultoi se kishte abuzuar me detyrën. Më konkretisht, dyshohej se me anë të postit që mbante, luante një rol favorizues në një trafik ndërkombëtar droge. ...
Lexoni me shume
image

Kur korrupsioni shnderrohet ne semundje gjenetike.

Pardje policia arrestoi një djalë të ri, 23 vjeç, i cili sapo kishte nisur karrierën si pedagog. Nuk po i futemi diskutimit se sa i kualifikuar mund të ishte ai në atë moshë, për të udhëhequr leksionet në një sallë me studentë, por po e marrim të mirëqenë. Ai u merrte nga 15 mijë lekë - pra diçka më shumë se 100 Euro - studentëve, për t'u dhënë provimet, kuptohet, pa hapur asnjë libër. ...
Lexoni me shume
image

Alarm droge!

Fillova te shkruaj keto rreshta mbasi e ndjeva vehten shume keq, per vendin tim, duke pare ate tranzmetim te shtunen ne darke te RAI 1, pikerisht ne edicionin qendror te lajmeve. Tranzmetohej ky ne nje nga kanalet me serioze e zyrtare televizive jo vetem te Italise, te mbeshteses sone te madhe historike, te partnerit tone kryesor europian, te avokatit tone me te rendesishem ne BE. ...
Lexoni me shume
image

Efektet e mbipeshes se pushtetit.

Propaganda e kohës së diktaturës, të pasurit, kapitalistët, borgjezët, shfrytëzuesit e popullit punonjës i paraqiste si karikatura kryesisht nëpërmjet “ZP”-së dhe “Hostenit”, me bark të madh, e thënë më shqip: si barkderra; ndërsa të varfrit vizatoheshin të dobët, pa bark, pa dhjamë, të rreckosur, të rreshkur, duke rrëmuar, zakonisht, nëpër kazanë plehrash. ...
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 326 | displaying: 1 - 10
Video FIERI.COM: Rubrika Sportive!