Arsimi Shkollor

Përfundon faza e parë e Konkursit për 70 vjetorin e Çlirimit.

Përfundon faza e parë e Konkursit për 70 vjetorin e Çlirimit.

Përfundoi faza parë e ‘’Konkursit për 70 Vjetorin e Çlirimit Të Atdheut’’ me pjesmarrjen e nxënësve të shkollave 9 vjeçare të rethit të Fierit. Gjatë kësaj faze u përfshinë të gjitha shkollat 9 vjeçare të bashkive Patos, Roskovec dhe të komunave Qëndër, Ndërmënas, Topojë, Portëz, Zharrës, Kuman, Kurjan, Cakran, Levan, Frakull, Strum, Libofshë dhe Mbrostar.
Arben Alliaj - Ben ART Studio
image

Studentët e Politeknikut protestë për tarifat dhe kriterin e mesatares.

Mëngjesin e sotëm studentët e Universitetit Politeknik kanë vijuar protestat, pasi kërkojnë uljen e tarifave shkollore dhe heqjen e kriterit të mesatares për vazhdimin e ciklit të dytë të studimeve master. ...
Lexoni me shume
image

Provimi i matures. Programi dhe struktura per 4 gjuhet e huaja.

45 mijë maturantë do t'i nënshtrohen për herë të parë gjuhës së huaj si provim të detyruar (D3). Ky do të jetë provimi i parë të cilit do t'i nënshtrohen maturantët për këtë vit. ...
Lexoni me shume
image

Dëftesa të falsifikuara kundrejt parave, arrestohet ish drejtori i shkollës dhe 3 zyrtarë të DAR-it.

Një drejtor shkolle dhe tre zyrtarë të Drejtorisë Arsimore Rajonale në Fier janë vënë në pranga nga policia e këtij qyteti nën akuzën e falsifikimit të dokumenteve dhe korrupsionit pasiv. ...
Lexoni me shume
image

Pese shkolla nente vjecare me kalceto te re.

5 shkolla “9 vjeçare” të qytetit Fier do të përfitojnë ndërtimin e një kalçeto me standarde bashkohore brenda ambjenteve të tyre....
Lexoni me shume
image

Mesuesi i "Janaq Kilica" kapet MAT nga kamera e fshehte duke marre rryshfet.

Petrit Mema me profesion mesues ne gjimnazin "Janaq Kilica" ne Fier eshte kapur mat nga kamera e fshehte duke marre rryshfet. Lajmi dhe vidioja jane bere publike ne nje emision televiziv investigativ nje nate me pare. Ndaj tij DAR-i Fier ka bere pezullimin nga puna deri ne sqarimin e plote te ceshtjes , nderkohe qe mesohet se prokuroria e rrethit ka filluar hetimin ndaj kesaj ceshtje....
Lexoni me shume
image

PD, i denuar per korrupsion, emerohet mesues. Reagon mesuesi.

Partia Demokratike ka denoncuar sërish emërimet në institucionet arsimore në vend. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e PD-së Laura Vorpsi tha se në gjimnazin “Naim Frashëri” në Fier, është emëruar mësues gjuhe Enertin Dheskali, të dënuar nga gjykata e Vlorës me dy vite burg për korrupsion....
Lexoni me shume
image

Bashkia nderon kater studente te shkelqyer.

Bashkia e Fierit ka nderuar sot në një ceremoni, 4 studentë, për rezultatet e tyre të shkëlqyera, 3 prej të cilëve në Maturën Shtetërore 2013 dhe një stedente ne studimet universitare. ...
Lexoni me shume
image

Nje test per... ministren Nikolla.

Të shtunën e kaluar, janë realizuar të ashtëquajturat proçese votimi blic në të gjithë vendin, ku kontigjente arsimtarësh kanë votuar për performancën pakmujore të drejtorëve të arsimit, atyre përkatës....
Lexoni me shume
image

Maturante, ja struktura e provimit te gjuhes se huaj.

Ky provim ka për qëllim për të parë se cilat janë njohuritë e nxënësve mbi gjuhën e huaj dhe niveli i tij i vështirësisë do të jetë ai A2 dhe do të jetë i ndarë në tre seksione....
Lexoni me shume
image

Publikohen datat e provimeve te matures.

Publikohen datat e provimeve të maturës. Zv/ministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj i ka bërë publike sot datat e provimeve të Maturës Shtetërore, gjatë një takimi që po zhvillohej për guidën e maturës....
Lexoni me shume
image

Bashkia nderon fituesit e olimpiades kombetare.

Bashkia Fier ka nderuar 5 nxënësit fitues të Olimpiadës Kombëtare të matematikës për klasat e nënta: Gisela Hoxha, Joan Bushi, Lidia Mihali, Enejda Doko dhe Tonela Çepele. ...
Lexoni me shume
image

Mbete ne master, paguaj 1 500 leke nje provim.

Edhe në arsimin e lartë publik njësoj si edhe në atë privat, provimet e mbartura do të kenë një kosto financiare për studentët. Konfirmimi vjen nga vetë fakultetet të cilat sqarojnë se të gjithë studentët që ndjekin studimet në master shkencor apo profesional, mundësinë për të dhënë sërish të njëjtin provim do ta përfitojnë nëpërmjet një pagese. ...
Lexoni me shume
image

Skandali, mesuesja del nga provimi, nxenesit maturante mbushin regjistrin me nota.

Skandal ka ndodhur ne shkollen e mesme profesionale “Petro Sota” ne Fier dhjete dite me pare. Nxenesit maturante te vitit te trete dega mekanike teksa kane pare mesuesen qe te dale nga klasa gjate ores se provimit kane shkuar dhe kane hedhur nota ne disa lende ne fletet e regjistrit. Lajmi konfirmohet nga nxenes te kesaj klase si dhe nxenes te tjere nderkohe qe skandali eshte mbyllur brenda drejtorise se kesaj shkolle pa u marre asnje mase....
Lexoni me shume
image

Shkolla e policise, terhiqet formulari ne Drejtorine e Policise se Qarkut Fier.

Testimi me shkrim i kandidatëve për Shkollën Bazë të policisë “Për patrullë të përgjithshme”....
Lexoni me shume
image

Parlamenti Rinor, "Pa rini nuk ka shtet ".

Të rinjtë e qytetit të Fierit, përfaqësues të 10 shkollave të mesme të qytetit, zhvilluan një seancë mbedhje të simuluar të Këshillit Bashkik Fier. Në këtë aktivitet morrën pjesë 53 të rinj, të cilët kishin qenë pjesë e një trajnimi 2 ditor me temën “Loja simuluese e politikёs vendore: Pa rini nuk ka shtet”. ...
Lexoni me shume
image

Kush aplikoi per polic, te henen lista.

Ditën e hënë do të shpallen listat e të gjithë kandidatëve që kanë aplikuar për të qenë pjesë e konkursit për Shkollën e Policisë. Ndërkohë, testimi me shkrim i kandidatëve, që kanë aplikuar për të ndjekur studimet për Shkollën Bazë të Policisë “Për Patrullë të Përgjithshme”, do të fillojë më datë 18 mars dhe do të shtrihet dhe në ditët pasuese, nisur nga numri i lartë i aplikimeve....
Lexoni me shume
image

Nikolla, forcohen rregullat e provimit te matures.

Maturantët, administratorët dhe sekretuesit e testeve të provimeve të maturës shtetërore këtë vit do të përballen me rregulla më të forta. Sipas asaj çka parashikuar Ministria e Arsimit këtë vit nuk do të ketë më administratorë të patrajnuar, ndërkohë që testet do të shpërndahen nëpërmjet postës, duke shmangur abuzimet që janë bërë në vitet e mëparshme. Kjo ka qenë deklarata e Ministres së Arsimit dhe Sportit gjatë një interpelance në Parlament. “Administratorët e sekretimit do të kalojnë në një proces trajnimi dhe do të pajisen me një certifikatë nga Agjencia Kombëtare e Provimit....
Lexoni me shume
image

Matura , formulari A1 dhe A1-Z, ja kushtet për 2 lëndët me zgjedhje .

Publikohen Formularët A1 dhe A1Z, ku të gjithë maturantët që dëshirojnë të ndjekin shkollën e lartë duhet të listojnë dy lëndët që do të japin si provim me zgjedhje. Ata kanë mundësi të përzgjedhin mes 27 lëndëve....
Lexoni me shume
image

Femijet qe nderrojne shkolla rrezikojne depresionin.

Sipas një studimi të bërë kohët e fundit, fëmijët që ndryshojnë shpesh shkollat, janë më të rrezikuar për t’u prekur nga depresioni dhe simptoma të tjera psikologjike....
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 next total: 128 | displaying: 1 - 20