Nderohet me çmimin Jeronim De Rada shkrimtari Ismail Kadare.

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Çmimi ju dorëzua nga ambasadori Italian Masimo Gajani.

Në një prononcim të shkurtër për mediat shkrimtari Kadare u shpreh se ndihet i nderuar dhe i prekur për çmimin.Kadare vlerësoi figurën e De Radës duke e cilësuar si gjeniun e parë të Rilindjes dhe profet i të ardhmes së Shqipërisë.
Jam i gëzuar, i nderuar dhe i prekur për këtë çmim që mban emrin e gjeniut të parë të Rilindjes shqiptare. Poeti ndihmoi të rilindte vendi. Kam kënaqësi të marr çmimin që mban emrin e këtij gjeniu i cili riktheu letërsinë shqiptare në orientimin evropian që ishte duke humbur. Ishte një profet i të ardhmes së Shqipërisë- u shpreh Kadare. 

fieri.com

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
0