Festohet 89 vjetori i Kongresit te Lushnjes.Merr pjese edhe kreu i komunes se Mitrovices Barjam Rexhepi

Font size: Decrease font Enlarge font
image Festohet 89 vjetori i Kongresit te Lushnjes.Merr pjese edhe kreu i komunes se Mitrovices Barjam Rexhepi

Anetare te ansamblit artistik “Rexhep Mitrovica” nga Mitrovica e Kosoves  kane qene te pranishem ne aktivitetin kushtuar 89 vjetorit te Kongresit te Lushnjes ne qytetin e  Lushnjes. Anetaret e ketij ansambli shoqerohen nga kreu i kesaj komune Barjam Rexhepi. Sot miqte nga Kosova kane vizituar edhe ekspoziten pamore e hapur ne Muzeun historik te rrethit  ku ishin shpalosur ne artin pamor, impresione nga kjo ngjarje e madhe historike.

Pasi ka pershkruar historikisht kete ngjarje historike me rendesi te madhe per bashkimin e shqiptareve, Rexhepi eshte ndalur edhe ne gjendjen ne Kosove e sidomos ne Mitrovice. “Situata sigurisht eshte me e qete ne krahasim me pragfestat e fundvitit ne qytetin tone - ka thene Rexhepi. Ne keto dite para dhe pas vitit te ri ka pasur tensionime, ka pasur te lenduar. Tashme situate eshte nen kontroll gjithsesi ka rivalitet te shprehur sidomos ne vende te caktuara ku ka rivalitet politik, ose per interesa te ndryshme, per krime te ndryshme, apo ka rivalitete  te strukturave ilegale te sigurise, struktura qe nga koha e Milloshevicit te vendosur tek Ura. Por ka edhe midis tyre tensionime, gjithsesi vihen re tek-tuk edhe mes shqiptaresh te Mitrovices. Euleks eshte shtrire ne te gjithe territorin. Per sa i perket zgjedhjeve dihet qe opozita kerkon zgjedhjet dhe nuk mendoj se jane shume te arsyeshme te kete zgjedhje nacionale, se mandati eshte 2 vjet”
 
 
 
Gazetare per Fieri.com Aurora Damini
 
 
Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
5.00