Histori / Dossier

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat.
Arben Alliaj - Ben ART Studio
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Gërmime të reja në Apoloni.

Zbulimet e reja nuk kanë ‘’munguar’’ edhe këtë sezon gjatë gërmimeve në qytetin antik të Apolonisë. Tashmë u bënë 21 vjet që Misioni Arkeologjik Franko-Shqiptar...
Lexoni me shume
image

Nikaia, binjakja e vogel e Bylisit te harruar

Banoret e ndajnë në parcela për kullotë. Arkeologët: ka vlera të mëdha që flasin për kulturën ilire. Një qytet i harruar antik, që nuk i takon...
Lexoni me shume

Të tjera fakte mbi historinë e Apolonisë.

Deri tani, në botimet historike për Apoloninë e Ilirisë, apo Apoloninë e Jonit, siç e quanin dikur është shkruar dhe folur shumë. Midis tyre kemi...
Lexoni me shume

Nafta dhe politika "kryqezon korrupsion shqiptare te naftes"

  -Liber shkruar nga Prof.Dr. Maksim Shuli, ish deputet dhe President I Keshillit Drejtues te Albpetrolit- Ing.Ahmet Çollaku Oferta që prof. dr.Maksim Shuli ish anetar I parlamentit Shqiptare...
Lexoni me shume
image

Fier, tempulli i Shtyllasit një destinacion turistik i pa-eksploruar. Drejtuesit e parkut arkeologjik të Apollonisë: Projekt për hapjen e një shtegu turistik.

Një shteg turistik do të mund të bëjë të vizitueshëm tempullin e Shtyllasit ndërsa gërmimet arkeologjike në rrëze të kodrës mund të zbulojnë portin lumor....
Lexoni me shume

Kristofor Martiro: Pas Beqir Ballukut, Kadri Hazbiu më caktoi të hetoja Kiço Ngjelën

Me sa dihet zoti Martiro, grupi që hetonte ushtarakët më të lartë të vitit 1974, me Beqir Ballukun në krye, u caktua dhe për...
Lexoni me shume

Gjaku i pafajshem i qytetit tim

26 Shkurti i vitit 1941 është dita e masakrës më të madhe të kryer në Fier gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe njëherazi, një nga...
Lexoni me shume
image

Poetët e Marsit, 21 mars 2013

Vilson Blloshmi sot do të ishte 65 vjeç, ndërsa kushëriri i tij Genc leka do të ishte 72 vjeç. Të dy nga fshati Bërzeshtë, filloren...
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 128 | displaying: 1 - 10