Rikthehen veprat e artit

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Rikthehen veprate artit ne qytetin e Fierit nje tradite kjo e cila prej vitesh ka qene ne zhdukje. Bukurise se statujave te lashta te antikitetit te Apolonise, tashme po shperngulen ne qytetin e Fierit. Nje grup skulptoresh kane perfunduar se derdhuri ne bronz (tors) figuren e njohur se heroines se popullit Liri Gero e cila se bashku me pjese te tjera dekoruese e mbushese do te vendoset ne lulishten para bashkise se qytetit. Nje nisme dhe deshire e qytetareve fierake, e organizates se veteraneve te luftes, e institucioneve vendore ne Fier beri qe kete nisme ta marre skulptori Haxhi Kalluci rrethe nje vit me pare.

Ai se bashku me dy kolege, miqe apo shke femijerie Anesti Shuraja dhe Ilmi Kasemite punojne per ore e ore te tera deri ne realizimin e plote te kesaj vepre e cila brenda muajit Maj te ketij viti do te vendoset ne lulishten para bashkise se qytetit Fier. Vepora e artit e nderthurur bukur edhe me stiulin arkitekturor te ndertuar e kompozuar prej arkitektit fierak Ergest Goxhaj do ti jape nje tjeter bukuri lulishtes se bashkise . Sipas bisedes qe patem me grupin realizues te kesaj vepre arti mesojme se kjo veper ne kompleksin e saj do te kete ne qender figuren ( tors) te heroines se popullit Liri Gero 170 cm te larte, nje masiv shkembi qe do te mberije ne Fier nga mali i Tomorrit Berat prej firmes se mermerit “Topi” kun e te do te skaliten edhe disa vargje kushtuar heroines e popullit Liri Gero.

Vepra do te zere nje siperfaqe prej rrethe 25 metra katrore dhe do te kete nje  nderthurje shume te bukur se bashku me lulishten, trotuarin si dhe kalimtaret qe do te shkojne prane saj. Tre shoket e femijerise qe kane mbaruar se bashku qe nga  liceu artistik dhe akademine e arteve takohen pas afro 30 vjetesh per te realizuar se bashku kete veper artisitke e cila jo vetem prej tyre por edhe prej gjithe fierakve ka qene nje deshire per realizimin e saj e cila ne total kap shifren e rreth 30 milion lekeve te vjetra.

Ilmi Kasemi do te shprehej per realizimin e kesaj vepore se eshte nje veper ndryshe nga ato te realizmit socialsit. Eshte nje veper e nderthurur bukur ku ne pah nuk jane simbolet e luftes se kapelja me yll apo pushka e gjerdanet me fisheke mbi supe por bukurie e vajzes fierake e cila la familjen dhe qytetin e saj dhe doli malit per liri te vendit, per te luftuar okupatorin qe kish zaptuar vatane. Nga ana e tij Haxhi kalluci do te shprehej me dy vargje te tjheshte per heroinen Liri gero: “Si flutura drejt drites, shkoi Liria drejt lirise”. Keto dy vargje do te skaliten edhe ne masivin shkembor qe do te jete prane figures se heroines e popullit Liri Gero. Kjo veper ka nje dimesion tjeter, nje dimesion i cili ndeshet shume rralle ne Shqiperi, ka vlera te nderthurura me te shkuaren, te tashmen dhe me te ardhmen, - ka pohuar autori tjeter  kesaj vepre Anesti Shuraja.

 

Fieri.com / Xhemil Beharaj

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (1 postuar)

avatar
Petraq Kote 05 May, 2010 05:06:41
... bukur! Shumë e hijëshme!
Veç vargu i parë " Si flutura drejt dritës "
është simbolikë me aktancë negative.
Urimet e mia më të sinqerta grupit skulpturor!
Eshtë bukur kur një qytet ka heronjtë e vetë të kohrave të ndryshme të skalitur në parqe e sheshe si kujtesa të gjalla.
total: 1 | displaying: 1 - 1

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Foto Galeri
Tags
No tags for this article
Rate this article
5.00