Njoftime artistike

“Vizita e damës plakë” zbret në Teatrin “Bylis”

“Vizita e damës plakë” zbret në Teatrin “Bylis”

Ardian Klosi vetëm dy ditë pas vdekjes merr jetë në Teatrin “Bylis” me veprën e përkthyer prej tij, “Vizita e damës plakë”. Kjo e
image

Alketa Semanjaku, shpallet fituese e Sondazhit "Femra e Vitit 2011 per Rajonin e Fierit"

Sondazhi online i Fieri.com - Portali Fierak Online per femren e vitit 2011 eshte mbyllur sot me sukses duke shpallur fituese kapitenen e ekipit...
Lexoni me shume
image

Netët Apolloniane, Aktivitetet artistike që do t’i japin jetë Apollonisë se lashte

Për më shumë se një javë, nga data 3-11 shtator, Parku Kombëtar i Apolonisë në Fier do të gjallërohet nga java e artit dhe kulturës,...
Lexoni me shume
image

Konkursi i fotografise FOKUS publikon 68 konkuruesit per sezonin 2010

  170 DEAR applicant for participation in The International Competition of Artistic Photography FOCUS 2010 Rating commission composed of your photographs by members of the Jury...
Lexoni me shume
image

Presidenti Topi në Fier, dekoron dy artistë: Fieri qytet elitar

Pershtypje te vecanta nga pritja dhe atmosfera e krijuar per viziten e tij ka shprehur kreu i shtetit ne viziten disa oreshe ne Fier. Dekorimi I...
Lexoni me shume
image

‘Apollon 2010’, ndahen cmimet , organizatorët: Festivali i suksesshëm

Festivali ‘Apollon 2010  ka kurorezuar fituesit ne naten fianle. Shfaqja e fundit pjësëmarrëse në këtë konkurim ishte ajo e Teatrit Kombëtar ndërsa menjëherë pas saj...
Lexoni me shume
image

Zbulimi i tretë në Apoloni, busti i një gruaje

Mendohet se i takon fundit të shek II pas Krishtit. Jean-Luc Lamboley hedh hipotezën që dy statujatat e zbuluara i përkasin së njëjtës familje apoloniate...
Lexoni me shume
image

Qyteti i Roskovecit i jep titullin “Qytetar Nderi” Artistes së Popullit TINKA KURTI

Këto ditë Këshilli Bashkiak i qytetit të Roskovecit i akordoi titullin “QYTETAR NDERI” zonjës Tinka Kurti, Artiste e Popullit. Në Pallatin e Kulturës të qytetit...
Lexoni me shume
image

Ruset celin edicionin e 11/-te te Festivalit Nderkombetar

Enderra e nje nate vere ne Butrint Aktoret e trupes shteterore te Saint Petersburg Rusi interpretuan ne naten e pare te Festivalit Nderkombetar te Butrinitit, duke...
Lexoni me shume
image

Rikthehen veprat e artit

Rikthehen veprate artit ne qytetin e Fierit nje tradite kjo e cila prej vitesh ka qene ne zhdukje. Bukurise se statujave te lashta te antikitetit...
Lexoni me shume
1 2 3 next total: 28 | displaying: 1 - 10