Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Koncert i pianistes Eranda Bregasi.

Instrumentistja e talentuar fierake Eranda Bregasi dha sot në tetarin “Bylis” një koncert recital përpara ikjes së saj përstudime në SHBA. Ajo është vetëm 19 vjece dhe ka arritur të “rrëmbejë” me punën e saj 15 cmime në piano. Përpara se të vazhdojë studimet në SHBA, ky koncert I organizuar nga Bashkia Fier dhe nën kujdesin e vecantë të kryetarit të bashkisë Z. Baftjar Zeqaj ishte një mënyrë që Eranda shpreh mirënjohjen ndaj qytetit në të cilin u rrit....
Lexoni me shume
image

Sektori i librit per femije mer emrin "Tashko Lako".

Sektori I librit për fëmijë i Bibliotekës Publike të Qytetit Fier ka marrë emrin e shkrimtarit, publicistit, mësuesit të nderuar, Tashko Lako. ...
Lexoni me shume
image

“Bankers” ngre skenë gjigante në Apolloni, dëmtohet parku.

Kompania naftënxjerrëse “Bankers Petroleum” tashmë nuk është një problem vetëm për banorët e Zharrësit por edhe për Parkun Arkeologjik të Apolonisë, që është edhe pasuri kombëtare....
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 1 - 20
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume