Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Kronikë e një kohe absurd

1 Gëzuar i thamë njeri-tjetrit dhe trokitëm gotat me verë, aty në hollin e teatrit Bylis. Ndërsa të ftuarit e tjerë të mbrëmjes poetike, sodisnin stendat me poezi dhe fotot e Niko Kavadhias, lirikut të detit, ne të dy nisëm bisedën. ...
Lexoni me shume
image

Ndihmesë në përtëritje të kritikës letrare

Fatmirësisht erdhi përsëri koha që të ndihet mungesa e kritikës letrare e artistike. Them fatmirësisht, sepse kjo njdjenjë e mungesës, përveçse nënkupton domosdoshmërinë e një shoqërie të prirë drejt kulturës dhe vlerësimit të arritjeve e kaheve të zhvillimit kulturor, dëshmon për rizgjim të energjive krijuese në fushën e letërsisë e të arteve pas periudhës traumatike disavjeçare që pasoi përmbysjen e nisur më 1991. ...
Lexoni me shume

Viti 1989 - Viti qe ndryshoi boten

Imagjinoni redaktorët e lajmeve në javën e parë të qershorit të vitit 1989. Pasditen e së shtunës së 3 qershorit, kushtet shëndetësore të liderit suprem...
Lexoni me shume
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 181 - 200
Arben Alliaj - Ben ART Studio
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume