Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Busti i Apollonise …ndoshta i Aleksandrit të Madh

Atë mbasdite të datës 13 gusht 2010, në orën 17:15, ndala makinën nën hijen e ullirit të madh dhe me miqte e mi francezë Mari-Kristine,...
Lexoni me shume
image

Dëshmia e Berishës në Ambasadën Amerikane: Kështu e vranë Azemin

Është kërkuar me insistim të rrëfehet si nga prokurorët ashtu dhe nga të akuzuarit por kurrë nuk ka denjuar të përballet me drejtësinë. Sali Berisha,...
Lexoni me shume
image

Cmimi i Festivalit te II te Monodrames

Laureta Roshi Ne tre dite netet e Festivalit te dyte Kombetar te Monodrames mbajtur ne teatrin “Petro Marko” Vlore interpretuan aktore profesioniste ne emocionet e...
Lexoni me shume
first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 next last total: 447 | displaying: 201 - 220
Arben Alliaj - Ben ART Studio
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume