Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Zhgenjimi i vlonjateve , tani edhe ne poezi.

Nje pjese e vlonjateve jane zhgenjyer nga premtimet e kryeministrit Rama. Ne nje poezi qe ka dale ne qarkullim prej vlonjateve thuhet se jane te zhgenjyer nga Rama , nga premtimet e tij. Ndiqni poezine me poshte....
Lexoni me shume
image

Nderron jete Skender Sallaku.

Ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare aktori i njohur i humorit dhe cirkut të Tiranës, “Artisti i Popullit” Skënder Sallaku. Ish-kampioni kombëtar në Mundje Klasike, që për dhjetëra vite me rradhë dhuroi buzëqeshje për të gjithë shqiptarët, mësohet se prej gati një muaji ishte i shtruar në spitalin “Nënë Tereza”, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë, kancer në stomak....
Lexoni me shume
image

Deshtojne audicionet e "X factor".

"X-Factor Albania" ka mbajtur audicionet e radhes për edicionin e ri të spektaklit. Mësohet se interesimi i të rinjëve për pjesmarrje në këtë show talentësh nuk ka qenë i knaqshëm dhe per këtë arsyea "X-Factor Albania" ka hapur audicione të reja....
Lexoni me shume
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 41 - 60
Arben Alliaj - Ben ART Studio
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume