Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Fieri nderon Kujtim Spahivoglin.

Mjeshtri i skenës dhe artit shqiptar, Kujtim Spahivogli është përjetësuar në memorialin e punuar nga skulptori “Artisti i Popullit” Mumtaz Dhrami. Dhjetra artistë, aktorë të mirënjohur të skenës dhe ekranit, intelektualë, politikanë , përfaqësues të qeverisë Rama, kanë marrë pjesë në ceremoninë e organizuar nga Bashkia Fier, me rastin e përurimit të këtij memoriali, i ngritur pikërisht atje ku punoi dhe jetoi i internuari i pafajë, Kujtim Spahivogli....
Lexoni me shume

Ne galerine e arteve u cel ekspozita “Fieri wedding photography” .

Gjino production ne bashkepunim me Galerine e arteve Fier organizon “Fieri wedding photography” me mbeshtetjen e “Arti point Albania” me pjesmarres nderi Gentian Ferhati, ne 20 dhjetor 2013 ekspoziten fotografike me 28 pjesmarres nga Fieri, Vlora, Lushnja si dhe jashte vendit. ...
Lexoni me shume
image

"Ne jemi te paret", varieteja qe solli te qeshurat ne kete fundviti ne Fier.

Varieteja me humor e këngë nga regjisori Klajdi Marku solli mbrëmjen e së mërkurës të qeshura pa fund për spektatorët fierakë. Emocionet do të vinin si një buqetë shumëngjyrëshe nga shpluhurosja e “martesës së Malos” në një variant të moderuar. ...
Lexoni me shume
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 61 - 80
Arben Alliaj - Ben ART Studio
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume