Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Alice Munro: Shqipëria, femrat bëhen burra për të mos u shitur.

Çmimi Nobel i këtij viti iu dha shkrimtares kanadeze Alice Munro. Në vitin 1996, drejtova për disa muaj gazetën letrare-kulturore "ABC". ...
Lexoni me shume
image

Arta Dobroshi merr çmim në New York.

Aktorja kosovare Arta Dobroshi është nderuar me çmimin "Professional Excellence Award" në New Jork nga organizata humanitare "Motrat Qiriazi". ...
Lexoni me shume
image

Shuhet aktorja e madhe, "Nderi i Kombit" Drita Pelingu .

Është ndarë nga jeta sot në moshën 87-vjeçare një nga ikonat e teatrit shqiptar, Drita Pelingu. Artistja e nderuar me titullin “Artiste e Merituar” nga viti 1986 është shuar në Tiranë, në banesën e saj. ...
Lexoni me shume
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 81 - 100
Arben Alliaj - Ben ART Studio
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume