Art & Kulture

image

ESTETIKË E VEÇANTË ME NËNTEKSTE REFLEKSIVE Petrit Nika, “Qenia brenda enës”, poezi, Skenderbeg Books, Tiranë, 2010

Nga Dr. Faik Shkodra.

Lajme te Tjera

image

Skandal, gërmime klandestine në zonën arkeologjike Gurëzezë

Skandal, zonat arkeologjike të Fierit bien pre e trafikantëve. Që prej disa javësh, në zonën e Gurëzezës në Komunën e Cakranit janë kryer gërmime arkeologjike klandestine nga persona ende të paidentifikuar, as prej policisë dhe as edhe prej punonjësve të arkeologjisë. ...
Lexoni me shume
image

Modelja italiane eskluzivishte per fotografin lushnjar.

IMAGE AMPLIFIED EXCLUSIVE: Raffaella Modugno in "Eoman of God" by Photographer Eugenio Qose...
Lexoni me shume
image

Fatmir R. Gjata , Poeti Fierak qe jeton ne keshtjelle prej 23 vitesh

Fatmir R Gjata prej 23 vjetesh jeton ne nje keshtjelle te shekullit te 14 ne Asti te Italise se veriut se bashku me familjen. Prane tij banon edhe deputetja Alessia Mosca e kryeministrit Letta ......
Lexoni me shume
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 447 | displaying: 101 - 120
Newsletter
image

Dhjete vrasesit me te medhenj ne bote.

Si e ndryshuan botën këto vrasje, si u realizuan dhe kush ishin viktimat....
Lexoni me shume
image

Fakte të reja nga historia e Pavarësisë së Shqipërisë.

Çdo ditë e më tepër historia e Shqipërisë po e plotëson me ‘’copëza të reja mozaikun’’ e saj mbi zhvillimet reale të së kaluarës. Kështu edhe sot po sjellim disa të dhëna të rralla, të cilat në shumë raste janë anashkaluar prej një pjesë të historianëve, por që kanë qenë të panjohura edhe për një pjesë të të publikut të gjerë. Të tilla janë dëshmitë e dy intelektualëve të mëdhenj të dy këtyre shekujve të fundit, siç kanë qenë At Zef Pllumi dhe Eqrem bej Vlora. ...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij. ...
Lexoni me shume
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume