Ne gjurmet e Pellazgjishtes

Font size: Decrease font Enlarge font
image Ne gjurmet e Pellazgjishtes

Ne daten 8 gusht 2008 ne ambientet e bibliotekes publike Fier u prezantua perpara nje publiku te zgjedhur intelektual libri, i autores Shpresa Musaj Omer “ Ne gjurmet e pellazgjishtes”, fjalor i etimologjis krahasuese..

 

Autorja e librit e cila banon aktualisht ne Vjene, Austri kish ardhur kete vere ne vendlindje, ne Patos, per te prezantuar punimin shkencor ne fjale, botuar nen kujdestarine e vellezerve te saj Nimet dhe Zejni Musaj, biznesmene te njohur.

Me profesion perkthyese, por e diplomuar ne Tirane per gjuhe dhe letersi shqipe Shpresa Musaj ka realizuar nje ndermarje te guximshme sic eshte ky studim krahasues, Shqipes me Gjermanishten. I shkruar ne Austri problemi kryesor per autoren ka qene: mungesa e bibliotekave me literature shqipe, mungesa e katedrave shkencore, rretheve intelektuale Shqiptare, aq te domosdoshme dhe jetesore per zhvillimin optimal te nje pune shkencore. Libri ndahet ne dy pjese ku pjesa e pare ke karakter njohes didaktik. Ne te paraqitet teza e historis se pellazgeve, ku Shpresa Musaj u referohet shume autoreve te njohur te antikitetit si: Homerit,  Herodosit, Pausanias, Tuqiditit, etj si dhe interpretimeve historike dhe gjuhesore te autoreve te dy shekujve te fundit si Lajbmei ,Tumani, Pederseni , Bop, Majer , Lamberc, etj.

 

Nuk mungojne edhe autoret shqiptare me te suksesshem te ketyre njezet viteve te fundit si : Kola, Aref, Pilika, Zhei, Kocaqi, etj. Nderkohe risi e keti libri eshte edhe nje permbledhje e historikut te mitologjise  gjermanike dhe skandinave, qe Musaj na e sjelle per here te pare kaq te plote ne shqip. Me pas prezantohet edhe nje historik e albanologeve te huaj dhe shpiptar, te cilet autorja e ka perzgjedhur nga historiani me i suksesshem per Shqiperine Edwin Jacques. Nderkohe qe ne pjesen e dyte te librit na paraqitet nje fjalor krahasues midis fjaleve te gjermanishtes dhe shqipes, ku autorja zbret rreth viteve 2000 PK, kohe kur pellazget dhe gjermanet flisnin te njejten gjuhe, Indoeuropioane. Prezantim i librit i zhvilluar ne odeonin e bibliotekes publike Fier, ngjalli interesin e rretheve intelektuale shqiptare. Ne te referuan rreth problematikes se librit akademiket: Adriatik Kallulli dhe Xhevahir Spahiu; gjuhetari Vasil Prifti, kulturologu Toli Shabani, publicisti Petrit Nika, historiani Ilirian Gjika, studjuesi dhe shkrimtari Bardhosh Gace, Prof. Hamit Xhaferri , dekan i universitetit per Europen juglindore ne Tetove, Maqedoni etj.  Gjithashtu mernin pjese edhe pedagoget e universitetit te Tiranes Prof. Dr. Selman Sheme,  Pro.Dr. Bashkim Kucuku, Kryetari i Keshillit te Qarkut Fier Luan Muçaj,  kryetari i PDI-se Tahir Muhedini, miq te autores, intelektuale, etj.

Aktiviteti u drejtua nen kujdesin e nenkryetarit te bashkise Fier poetit dhe skulptorit Haxhi Kalluci.
Nga Ilirjan Gjika aper Fieri.com

 

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (5 postuar)

avatar
kristaq kondakci n/y 19 April, 2009 06:01:24
autores,librit z.shpresa musaj, ju falnderoi sukses per librin qe keni botuar. Jam gezuar, pa mas kur mesova tek forumi shqiptar mbi kete liber, une qe kam lexuar shume, libra historie, te huaj dhe shqiptar, emra me ment madheshtin e librit tuaj, mezi pres per ta lexuar ju falnderoi edhe njeher per kete pune te madhe, bravo u qoft hisorianve te rinje shqiptar,qe gjat ksaj kohe demokratike jan shkolluar ne perendim,dhe jane ber,historian dhe studius qe jan vene ne sherbim te kombit te vete, qe ne vet kombi ,i nderoim, dhe ifalnderoim,dhe jo si akademiket,e vjeter injorant,dhe primitiv, mohus te vet vetes,e te kombit .

ju faleminderit.n\y amerik
avatar
kristaq kondakci ny sh b a, 18 June, 2009 10:33:24
jam gezuar,shum sa mesova ne forum per librin tuaj, ne gjurmet e pellazgjishtes nje sukses vertet shum i madhe per gjuhen ton shqipe,urime dhe suksese ne jet.gjuha jon jon eshte,gjuha e zotit,k/tempullit,te zeusit,dhe e tempujve te tjer prej mijera vjet para/krishtit dhe sot ket gjuh te bukur e ruajm dhe, eflasim vetem ne shqipetaret kudo qe jetojm ne bot jufaleminderit.
avatar
dhimiter berati 01 November, 2010 06:13:10
z.gjika,te uroj suksese dituri dhe perparim te metejshem qe ke bere.i lexova,dhe me pelqyen shume,sidomos tema per flamurin.aty thua eshte sjmbol perandorak romak, e me vone bizantin d.m.th.mbas krishtit, po ashtu eshte,p.lindjes e kish shqiponje te zeze,dhe fushen ngjyre jo shume te kuqe,porpak si ngjyre qe anon nga verdha [si e arit] qe do te thote ,qe dielli ne lindje eshte pake si i zverdhur,ndersa roma qe eshte ne perendim e kishe te kuqe,si dhe vet dielli kur perendon.tani ju e dinipak a shume,historin e mbretit te epirit [piro mollosi,burri,ledhza]qe nebeteja ushtaret e tije therisnin shqiponj,dhe ai u thoshte,ju jeni flatrat e mija[krahet e mija] 2-shqiponja ka qene zogu i zeusit ose[zoisit]ashtu si e thote e [dhimiter pilika]qe lithte token me diellin,baba dielli,nena dhemetra[dheu,ose toka] jo me kote e mbante,skenderbeu flamurin dhe shqiponjen me dy kokapersonifikim i dy prandorive lindje ,perndim gjithashtu ,mbante edhe simbol koken e dhise, hamalis qe rriti zeusin.per beratin,thua se ebri antipatri ish gjenerali aleksandrit,ai indryshoi,emrin berati e ka pas emrin ne luften e trojes q. orestit[orestia e orientit]lexo mire ,perikli ikonomin,lexo hanin kur thot,albanet e albasanit ne perendim kufizoheshin nga durrai[duresi] dhe nga jugu nga orestet pra nga berati,d,m,th,berati=1200 l,trojes 2010=3210,PO CEKICET E GURIT QE PUNONINGURIN qe ne epoken e guritqe do te thote2500vjet para krishtit,3210+1300=4510 prandajberati eshte akoma me i vjeter i agimeve tepara te jetes,apoloniapara kaq vjetesh ka qene det qe jane sot eksaj dite sharavidhet.ne berat nuk jane ber kurre germime arkologjike,as edhe ne m.tomorrit,akoma ju jeni memendje se apollonin e kane ndertuar grekritdhe me keq akomathua grekrit e kerkyres,kur korfuzi eshte ishull i kaonis,dhe se kaonet sjane kurr grek,nuk ma mere mendja ta dije kolegeja juaj nga fieri z.elena kocaqi per mendimin grek,qe shpre per apollonin,ajo te le ne klas,dhe neritanceka me shoket e vete mund ta jape ne vjeshte,mos te te thuash qe edhe ti vete je greke,por me sa di e kame lexuar nujeni kurre greke prandajz.gjika mos u be ne mendime te tilla bashkekoleg dhe bashkeautoreme akademiket tane heroik qe e lanekombin tone pa histori atedheun,po ja shesin grikeve,sarande,himar,gjirokaster,korce,te pakten mos iafro dhe ne apolloni.ju jeni djali ri duhet te studejoni dhe lexoni me shume,elenen,dhimiter piliken a.kolendanxhelin .mu me pelqyenshkrimet tuajapa dhe i lexova per kete theme te verteten,dhe mos mi mer per keq keto dy vrejteje se ju po shikoni se ce bejne politikanet tane te ndruar,kercenohen kufjet tane teritorjale shkelet kushtetuta me te dyja kembetdhe zbejne nje note proteste,prandaj nuk dua tju ofendoi prandaj edhe e zgjata shume.ju uroi jete ne radhe te pare, dhe suksese.shendete naten e mtre.newyork 11/1/2010
avatar
lulzim gjoshi 01 November, 2010 11:21:35
SHPRESA NJE URIM SPECIAL NGA ANA IME JO SI LETRAR POR SI AMATOR SE DHE MUA ME KA PELQYER SHUME TE LEXOJA DHE LEXOJ DHE SOT GJITHSESI ME BEHET QEFI QE MBESHTET DHE PERFORCON ORGJINALITETIN DHE HISTORIKUN E GJUHES TONE.
-..LEXOVA NE FIERI.COM PORTALI FIERAK ONLINE " NE GJURMET E PELLAZGJISHTES" TE UROJ SUKSESE TE METEJSHME. DESHIROJ QE TE NA ARRIJ SA ME SHPEJT NE DOR KY LIBER DHE TE KRENOHEMI.ME PERQAFIM LULI
avatar
robert metani 07 February, 2011 12:56:45
Shpresa urime dhe nga mua per botimin e librit te ri. I mirepres botime te tilla qe pasqyrojne dhe promovojne gjuhen dhe kulturen tone te lashte dhe te uroj suksese ne botime te ardhshme...
total: 5 | displaying: 1 - 5

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
5.00