Letersia

Arben Alliaj - Ben ART Studio
image

Promovohet libri "Pengu i zemres se lenduar".

“Pengu i zemrës së lënduar”, ky është titulli i prurjes më të re të autorit fierak Xhemal Gora, përurimi i të cilit u bë në ambientet e Bibliotekës Publike Fier....
Lexoni me shume
image

Promovohet në Fier “Rrugëtim mes realizmit dhe modernizmit në prozën e Jakov Xoxës”

Jakov Xoxa zbret në Fier sërish me një tjetër studim monografik. Në ambientet e Bibliotekës Publike në qytetin e Fierit u prezantua kjo prurje e re me titull "Rrugëtim mes realizmit dhe modernizmit në prozën e Jakov Xoxës", nga autorja Aurora Damini. ...
Lexoni me shume
image

Pëllumb Kulla: Shënime të fundvitit - Nga mjalti i Zikë Pallaskës

Histori gazmore dhe kuota pene-mprehta nga i madhi Pellumb Kulla. Nje realitet shqiptar pasqyre e vitit 2011 sa qesharak aq edhe per te te ardhur keq. (Redaksia Fieri.com)...
Lexoni me shume
image

Fieri im, qyteti im …

Ne qytetin tim te super uzurpuar nga ndertimet gjatoshe, dhe rruget premtuese te se ardhmes se pasigurte, nje ndjenje akoma qendron magjike, mitike, autentike, e...
Lexoni me shume
image

Ardian Marashi jep alarmin, ne rrezik gjuha shqipe

Fondi që përmban 5.5 milionë skeda, në të cilat bazohen fjalorët e gjuhës shqipe që nga viti 1956, është në rrezik degradimi. Kjo deklaratë shqetësuese...
Lexoni me shume

Ne dhe ata

(ESE) Nga Andrea K. Prifti...
Lexoni me shume

Koha! Thjeshtë marrëshje

     Mua nuk më duhet  koha    Unë dua fundin, fitoren - Hitler                          I madhi Khajam, ...
Lexoni me shume
image

Shpirti “tezal” në vargun e Petrit Nikës

(Mbi librin ”Qenia brenda enës” dhe kthimin e përjetshëm të Odiseut në Itakë) Phd. Fatmir Terziu ...
Lexoni me shume

Letër Mikaelës

  Edhe mua jeta me ka larguar prej vitesh nga fshati im i lindjes dhe, te them te drejten, nuk kam mundur te dale shpesh nder...
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next total: 91 | displaying: 1 - 10