Teatri dhe Kinematografia

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Ndahet nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Fadil Kujovska.

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori i njohur Fadil Kujovska, i njohur më së shumti për rolin e Cukut në filmin “Dy herë mat”. Aktori prej 2 vitesh vuante nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në banesën e tij në kryeqytet. Fadil Kujovska do të përcillet në banesën e fundit ditën e sotme në orën 14:30, por pa një ceremoni shtetërore, pasi ky ka qenë edhe amaneti i tij.
Arben Alliaj - Ben ART Studio
image

Kiço Londo themelon Teatrin Shetites

TIRANE-Në 70-vjetorin e lindjes së aktorit të mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, regjisori Kiço Londo njofton me gëzim se themelohet Teatri Shëtitës. Nën drejtimin e tij,...
Lexoni me shume
image

Historia e një festivali

Festivali ndërkombëtar i aktrimit ‘’Apollon’’...
Lexoni me shume
image

Dyzet vjetori i një teatri

Dikur, shekuj më parë, vetëm tetë km në perëndim të qytetit tonë të Fierit ndodhej një nga qëndrat e qytetërimit antik: Apolonia. E përmendur për rëndësinë e saj, zhvillimin shumëplanësh, rolin dhe ndikimet, ajo përmendet veçanërisht edhe për arritjet kulturore....
Lexoni me shume
image

Hollywood “Made in China”

Në Hengdian, rreth gjashtë orë larg Shangait, një sipërmarrës ambicioz ka ndërtuar studio gjigante të destinuara për të konkurruar ato amerikane ...
Lexoni me shume
image

Kronikë e një kohe absurd

1 Gëzuar i thamë njeri-tjetrit dhe trokitëm gotat me verë, aty në hollin e teatrit Bylis. Ndërsa të ftuarit e tjerë të mbrëmjes poetike, sodisnin stendat me poezi dhe fotot e Niko Kavadhias, lirikut të detit, ne të dy nisëm bisedën. ...
Lexoni me shume
image

Asgje te re nga fronti i perendimit

“Milionieri “ i Pellumb Kulles ardhur posacerisht nga perendimi...
Lexoni me shume
image

Milioneri i Pellumb Kulles, rrotacioni grotesk i nje shoqerie bardhe e zi….

Ka me shume se nje muaj qe trupa profesioniste e teratrit “Bylis” dhe sidomos aktoret e estrades se dikurshme punuan per te vene ne skene...
Lexoni me shume
image

Fundi i Bekim Fehmiut, gruaja: Trupi do digjet, sipas amanetit

Aktori ashtu në moshë të thyer ishte në banesën e tij në katin e nëntë në lagjen "Zvezdara". Rreth orës 15.30 ai ishte futur në...
Lexoni me shume
image

Pëllumb Kulla: Ajo martesë nuk bëhet dot

Publicisti dhe autori i humorit e sheh pozitiv vendimin e kryeministrit Berisha për ngritjen e Teatrit Kombëtar të Humorit dhe Satirës. Janë të gjitha kushtet:...
Lexoni me shume
1 2 3 4 next total: 33 | displaying: 1 - 10