Norvegjia kerkon puntore, paguan mire.

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Kur shumica e vendeve vuan nga papunësia, Norvegjia vuan nga mungesa e specialistëve në disa fusha. për këtë arsye shumë kompani po kërkojnë punonjës të huaj dhe madje ofrojnë kushte shumë të mira pune. Sipas raportit EURES, Norvegjia ka mungesë të ekspertëve kryesorë, si për inxhinierë, mësues, infermierë.

Por njëkohësisht edhe për shofer autobusësh, kamarierë dhe kuzhinerë dhe ofron një pagë prej 4500 euro në muaj, thuhet në raportin e Zyrës Evropiane për Punësim ( EURES ). Poashtu kërkohet edhe edukatorë për të punuar me fëmijët parashkollor, psikologë dhe shoferë të taksive. Kompanitë në Norvegji të cilët për momentin kërkojnë inxhinierë dhe ekspertë nga fushat e ndryshme, ndër të tjera janë: “Aker”, “Solutions”, “KMF Technologies”, “Statoil”, “National Oilwell Varco”, “Kvaerner”, “Kongsberg Gruppen”, “AIBEL”, “ROXAR” dhe “Fabricom”. Raporti EURES thekson se qëndrimi në Norvegji kërkon regjistrimin për leje qëndrimi për një periudhë prej tre muajsh në stacionin e policisë lokale në vend. Një i huaj mund të qëndrojë në Norvegji për gjashtë muaj, teksa kërkon punë. Studimet tregojnë se kushtet e punës në Norvegji janë në mesin e kushteve më të mira dhe më humane në botë. Punëtorëve mund të lidhin një kontratë për tre deri në gjashtë muaj provë para nënshkrimit të kontratave afatgjata. Paga paguhet çdo muaj, ndërkohë që punonjësit do të punojnë 37,5 orë në javë dhe 7,5 orë në ditë pune dhe jo më shumë se 40 orë në javë, shkruan Anadolija. Punonjësit mesatarisht kanë 25 ditë pushimin vjetor, ndërsa për të gjithë ata mbi moshën 30 vjeç kanë 30 ditë pushim vjetor e cila paguhet. Sipas “World Happiness Report”, vendet me njerëzit më të lumtur në botë janë Danimarka, e ndjekur nga Finlanda, Norvegjia si dhe Vendet e Uleta.

fieri.com

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (23 postuar)

avatar
sami 30 January, 2014 06:57:59
Nr jem kontaktues asht 049-351-282
avatar
fatjon 30 January, 2014 10:16:26
pershendetje!

a na gjen dot ndonje vend pune instalime elektrike
avatar
sami 30 January, 2014 06:59:23
Mir shum
avatar
kenan 31 January, 2014 10:52:39
Pershendetje ju faleminderit per kete lajm por aka mundesij ndonje numer kontakt telefoni dhe ku te drejtohemi jemi te intetesuar
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-3
Raporto nje shkelje rregullash
avatar
armend 31 January, 2014 06:30:23
Qysh muna me apliku ne qfar adrese
avatar
luta 31 January, 2014 07:20:14
Pershendetje te nderuar.ka mundesi te me spjegoni
Ku duhet te aplikojm ju falmderit
avatar
10 March, 2014 11:47:30
pershendetje jam interesuar per viza abahen ne kosove per ne belgjik me naj agjension nese bahen julutum ma shruani ni numer te telefonit me kontaktu
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-1
Raporto nje shkelje rregullash
avatar
luta 31 January, 2014 07:24:48
Pershendetje te nderuar.ku mundem ta aplikoj ju lutem flm per ndihm
avatar
sadiku 09 February, 2014 10:43:48
si mundte aplikoj apo ne E-Mail
avatar
nafi 31 January, 2014 08:49:07
Mimbrema puntor kuzhin mekanik gipser kemi nr telit 003897084...3
avatar
mahir 01 February, 2014 05:07:25
mirmrema puntor armirues jem i interesuar per pun
avatar
02 February, 2014 06:54:40
qysh me apliku a munet naj kush mem tregu.
avatar
sadiku 09 February, 2014 10:40:55
ku munde te aplikoj dhe a ka nje adres ju lutem
1 2 next total: 20 | displaying: 1 - 10

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
3.00