Ekonomi

Energjia, Gjiknuri: 1.1 miliardë lekë borxhe, i shlyejmë brenda vitit 2018.

Energjia, Gjiknuri: 1.1 miliardë lekë borxhe, i shlyejmë brenda vitit 2018.

TIRANE - Ministri i Energjitikës Damian Gjiknuri raportoi sot në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese në lidhje me gjendjen aktuale të sistemit energjetik si dhe shlyerjen e borxhit të krijuar ndër vite nga ky sektor. Në fjalën e tij, Ministri Gjiknuri theksoi se borxhi i akumuluar ndër vite në sektorin e energjisë kap shifrën e 1.1 miliardë lekëve, ku vetëm nga HEC-et rezultojnë 30 milionë dollarë borxhe.
image

Prezantohet Guvernatori i Bankës së Shqipërisë.

Gentian Sejko u prezantua paraditen e së premtes si Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë. Në ceremoninë e prezantimit ishte i pranishëm edhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta....
Lexoni me shume
image

Banka Botërore akordon 163 mln USD për Shqipërinë në vitin 2015.

Banka Botërore njoftoi se gjatë 2015-ës do të akordojë 163 milionë dollarë financime për qeverinë shqiptare....
Lexoni me shume
image

Nisin punimet për rikonstruksionin e Bulevardit "Jakov Xoxa".

Kanë nisur punimet për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa”. Punimet e nisura kanë konsistuar fillimisht në spostimin e pemëve, të cilat pengojnë punimet e më pas do të vazhdohet me implementimin e projektit, duke nisur nga infrastruktura nëntokësore e për të përfunduar tek fasadat. ...
Lexoni me shume
image

RENworld pret te investoje ne Fier.

Kompania italiane RENworld e fokusuar në prodhimin e energji ve të alternueshme ka prezantuar sot në bashkinë Fier, projektin për prodhimin e bioetanolit. Kjo kompani ka shprehur interes për të investuar në qarkun Fier kohë më parë, duke u bazuar në sipërfaqet e mëdha të tokave që nuk përdoren për bujqësi (toka të kripura)....
Lexoni me shume
image

"Lufra" investim serioz ne agrobiznes.

Ministri I Ekonomisë Arben Ahmetaj së bashku me abasadorin e Italisë I akredituar në Shqipëri ka qënë dhe ka marë pjesë në një vizitë që është bërë mesditën e së premtes në kompaninë “Lufra“ në Lushnje. ...
Lexoni me shume
image

Uje ne vend te naftes, mund te jete perdorur ne fushaten e PD-se.

Misteri se ku kanë shkuar 332 metër kub naftë bruto që u zhduk në muajin maj 2013 nga çisternat e kompanisë “Albpetrol” në Zharrës dhe zëvendsësimi i saj me ujë, ende nuk është zbardhur nga prokuroria e Fierit. Kjo si pasojë se ish-drejtuesit e “Albpetrol”, nuk kanë lënë asnjë gjurmë në momentin e daljes së kësaj sasie nafte nga stacioni i çisternave në fshatin Zharrës së Fierit....
Lexoni me shume
image

Vidhen linjat elektrike, Patosi pa uje.

Vjedhja e linjave elektrike te linjes Dukas - Varibop ka bere qe stacioni i pompave te ujit ne Kafaraj te dale jashte pune dhe per pasoje afro 35 mije banore te Patosit te mbeten pa uje te pijshem. ...
Lexoni me shume
image

KLSH-ja kap shkelje 150 milion leke tek Aluizni.

15 milion lek te reja dem I jane shkaktuar shtetit nga sigurimet shoqerore dhe pagat e papaguara per 33 punonjes te Aluiznit. Lajmi konfirmohet si nga raporti i KLSH-se ashtu edhe nga kreu i Aluiznit Fier....
Lexoni me shume
image

Panariti, gati tre mije tapi per t'u ndare.

Bujqësia është një sektor investimet në të cilën janë prioritet i qeverisë Rama, ky fakt u ripërsërit edhe nga ministri Edmond Panariti i cili vizitoi një fermë në Fier, e cila produktet e saj i eksporton jashtë vendit....
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 285 | displaying: 1 - 10