Vasil Bollano në SHBA ringjall Vorio-Epirin

Font size: Decrease font Enlarge font
image

TIRANE-Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano ringjall kauzën anti-shqiptare të Vorio-Epirit. I ftuar në ceremonitë fetare që u zhvilluan në Amerikë me rastin e vizitës së Patriarkut Ikumenik Bartolemeu, nga data 1 deri në 6 nëntor 2009, Bollano ka shfrytëzuar takimet me komunitetin grek në Uashington dhe Boston, për të kërkuar mbështetjen e kësaj kauze. "Gazeta Shqiptare" ka arritur të sigurojë ekskluzivisht pamjet filmike të një prej këtyre takimeve, ku kreu i OMONIA-s, për 2 minuta e 18 sekonda mban një fjalim të shkurtër lidhur me këtë çështje duke folur me një greqishte të çalë, tregues se ai nuk e njeh mirë këtë gjuhë. Konkretisht bëhet fjalë për një aktivitet të organizuar në Boston nga kreu i së ashtuquajturës Federata Panepirotike, Nikolas Gejxh, ku temë kryesore ka qenë pikërisht Vorio-Epiri ose siç e quan ndryshe Bollano, "atdheu i të gjithë grekëve". "Kjo që po bëjmë sot është një detyrim ndaj atdheut, ndaj Vorio-Epirit. Ne jemi krenarë për ju sepse jeni ambasadoret e atdheut këtu në Amerikë, jeni njerëzit që me fuqinë tuaj, me zërin tuaj, me djersën tuaj po përpiqeni të ecni përpara. Ne jemi njerëzit që do mundohemi të gjithë së bashku të mbështesim progresin e vendit dhe të atdheut", - është shprehur Bollano duke ftuar komunitetin grek në SHBA të lobojë fort në arenën ndërkombëtare, në mënyrë që minoriteti grek në Shqipëri të përfaqësohet në politikën qendrore, pra të jetë pjesë e qeverisë.

Gjatë qëndrimit të tij njëjavor në Shtetet e Bashkuara, kreu i OMONIA-s ka zhvilluar një sërë takimesh me autoritetet më të larta të SHBA-së, mes të cilëve edhe nënpresidentin amerikan, Xho Bajden. Ndërkohë, veç takimit me Bajden, kreu i OMONIA-s ka pasur një takim edhe me kongresmenin greko-amerikan, Gus Bilirakis, i cili njihet për qëndrimet e tij publike në mbështetje të kauzës anti-shqiptare të Vorio-Epirit. Kreu i OMONIA-s, Vasil Bollano gjatë qëndrimit të tij njëjavor në Shtetet e Bashkuara është shoqëruar në të gjitha takimet nga kreu i së ashtuquajturës Federata Panepirotike, Nikolas Gejxh, i cili është konsideruar nga shumë qarqe brenda dhe jashtë Shqipërisë si një figurë ekstremiste, i cili e ka paralelizuar statusin e Kosovës me atë të "Epirit të Veriut".

 

Burimi Informativ:  BALKANWEB

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (7 postuar)

avatar
lad 01 December, 2009 11:07:04
Si ka mundesi qe nje injorant si bollano,(qe dhe greqisht nuk di te flase)merre neper goje nje ((shtete))te tere.ky injorant thote (Epiri i gjithe grekeve)Ma ku dreqin e gjeten greket epirin ,kur ne epir flitet shqip?ky koke mushke e di qe ka fytyre iliri dhe fytyre siriani?po te shkoshe ne greqi dallohen shume mire faqet e ilireve me ato te grekeve.(Iliret fytyre ballkani)e (Greket fytyre siriani,egjyptiani,libiko).ne itali,bosnje,kroaci,shqiperi,e mal te zi ka shume zbulime te reja arkeologjike,qe datojne 10 mij vjete para,(e te gjitha jane pellazge)ilire.ka edhe ne greqi,por jane poshte ndertimeve helene.greket jane hajdute .kan vjedhur te gjithe identitetin,antikitetin,kulturen tone.dhe e keqja eshte se e kane bere per jo me shume se 3700 vjete.mendoni se cfar mund te bejne ata edhe per 1000 apo 2000 vjet te tjera????arrijne deri ne slloveni.
avatar
Asllani 02 December, 2009 06:32:55
Ky njeri eshte i shitur tek qevweria. Sali Berisha ky kafsh injorante ne qeveri flet per drejtesi dhe shtet shqiptar ku sundon drejtesia. Pse kjo drejtesi qe i pari i Shqiptareve ze ne goje nuk e denon Vasil Bollanon per tradheti ndaj atdheut? Po sic thame ai eshte vet nje tradhetar e SERB dhe Vasil Bollano eshte miku i tij.
Enver hoxha do te kishte vetem nje zgjidhe per keta te dy. PUSHKATIM per tradheti ndaj atedheut. Keta si Sali Berisha dhe Vasil Bollano jane funderinat e Shqiperise.
avatar
memo 01 February, 2010 02:19:01
no koment:Vetem dora e AVNI RUSTEMIT do ta kishte zgjill problemin.
avatar
rudin haxhia 13 February, 2010 10:02:55
nje pleher si vasil bollano nuk duhet toleruar me ,mbeturina si ai behen jo vetem grek por cdo gje qe i ka hije nje tradhetari,duhet tu jepet nje mesim te gjithve si bollano,anti shqipetaret nuke e meritoin te jetoin ne trojet tona.
avatar
GENTJAN MINE 21 February, 2010 01:47:00
BOLLANO GJEN PA BEN KESHTU SE TE JESH NE GREQI TE KERKOSH CAMERINE TE FUTEN BRENDA PER TRATHETI KETE TE BEJ DHE SHTETI JONE TE MOS NGREJE KOKE KY TRADHTAR GREKE I QELBUR
avatar
Miri 16 August, 2010 12:57:20
ska faj bollano . bollano eshte bere ne shqiperi si ajo reklama e milingonave qe bejne feste e kercejne ne disko kur ska ilac per miza .
dhe normalisht sa te jete sali berisha ne kete vend, dhe kur them saliu flas per te tere klasen politike shqiptare , po aq me shume sala . nje serb i keq antikombetar , ky vend nuk ngre koke .
per te mos folur nga kahu tjeter politik , por ata te pakten nuk e shiten shqiperine , dhe kur kishte probleme behej referendum ne popull
tani me qe cdo popull meriton liderin qe ka . mire se tu behet qe e votuat.
avatar
Aleksander 22 March, 2014 05:44:59
Ktit do dhene te haj mshin e kalamaqeve te tij.
total: 7 | displaying: 1 - 7

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00