F Intervista / Reportazhe

RAT-i  (Rete Albanesi in Toscana)

RAT-i (Rete Albanesi in Toscana)

RAT-i  (Rete Albanesi in Toscana) –  është bashkim i disa shoqatave dhe grupeve shqiptare në provincën e Toscanës në Itali që fillimisht krijuan një rrjet
Arben Alliaj - Ben ART Studio
image

Timo Lule, kenga qytetare fierake po humbet origjinalitetin

Timo Lule edhe pse ne moshen 86 vjecare  ka nje kujtese te admirueshme  nderkohe qe cdo mengjes e gjen te shetise trotuarit kryesor te qytetit...
Lexoni me shume
image

Nje "dhurate" e Alfred Papuciut ner festen kombetare te Zvicres

1. Njeriu, gjatë jetës së tij, mendon e parashikon detyra e objektiva të ndryshëm, për të plotësuar e arritur. Shpesh, ato kryhen sipas mendimeve paraprake, por...
Lexoni me shume

Të Huajt për Shqipërinë dhe Shqiptarët

Shoqeria “Tomorri Legjendar” e emigrantëve shqiptarë në Nju Xhersi të SHBA-së, ka kohë që ka nisur një sërë aktivitetesh kulturore atdhetare tepër modeste. Anëtarët e...
Lexoni me shume
image

Rekuiem per brezin tim

Në Shqipëri tani kërkohet naftë, dhe nëse toka e bekuar nuk do të kundërshtojë ta jape, vëndin do ta gllabërojnë spekulatorët e huaj. - Edith Durham-BRENGA E BALLKANIT dhe vepra te tjera për Shqipërinë dhe Shqiptarët...
Lexoni me shume
image

Mbreti Kreshtan

   SI VEPËR ARTI,  MBRETI KRESHTAN, PËRFAQËSON NJË STACION TË RI GJURMËLËNËS NË KALVARIN KRIJUES TË UDHËS SIME ARTISTIKE, NJË MISHËRIM-MIT, SI NË PËRJETIMIN PROFESIONAL, ASHTU...
Lexoni me shume
image

Qyteti eshte pasqyra jone

Pasqyre ...   Nje pershkrim i pas shpalljes se aktivitetit bashkiak " Nje qytet I paster "  . Shpesh degjohen  komente negative per te varferit si nje...
Lexoni me shume
image

Apel qeverise nga nje qytetare shqiptar me orgjine Egjyptiane

Apel qeverise nga nje qytetare  i quajtur Hasan Arapi nga Fieri me orgjine Egjyptiane. "Ju lutem me ndihmoni, kam tre niper te semure. Me kane debuar...
Lexoni me shume
image

Itali, bonus edhe për familjarët në Shqipëri

Bonusin familjar në Itali mund ta përfitojnë edhe ata shqiptarë që jetojnë në atdhe, por që dokumentojnë lidhjet me kërkuesin e tij që jeton në...
Lexoni me shume
total: 9 | displaying: 1 - 9
Video FIERI.COM: Rubrika Sportive!