FIERI Internacional

image

Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen.

Shqiptarja që jeton në Kanada ka mundur të bëj një shpikje mjaft të veçantë, ajo ka shpikur kompjuterin që të lexon mendjen.
Fieri Internacional Online NETWORKS
image

Mjaaaaft! Boll!

Trumpetat e një krahu politik, ka ditë që kanë lajmëruar me pikëllim se në fuqi erdhën bllokmenë të rinj. Tjetër: një deputet i caktuar të jetë i dyti i Kuvendit shënon se në Shqipëri filloi diktatura!… Të përkthyera mirë, me aq sa dijmë njërën nga dy gjuhët tona politike, deputeti njofton se koha e artë e demokracisë në Shqipëri mbaroi!...
Lexoni me shume

Mbremje madheshtore e Keshillit Shqiptaro-Amerikan ne nderim te z. Blair dhe Ambasadorit Holbrooke

Falenderoj nga zemra zonjën e nderuar Kozeta Zylo që na dha bashkëlidhur një njoftim të hollësishëm lidhur me mbrëmjen madhështore të organizuar nga Këshilli Kombëtar...
Lexoni me shume
image

AK: Të hapen shkolla shqipe për emigrantët, rrezik asimilimi

Aleanca “Kuq e Zi” ka kërkuar sot ndërtimin e shkollave shqipe në vendet ku jetojnë dhe punojnë emigrantët shqiptarë. Përmes një letre drejtuar Ministrisë së...
Lexoni me shume
image

"NY TIMES": FBI tradhtoi familjen shqiptare

NJU JORK- Rreth një dekadë më parë, një prokuror federal në Teksas i kërkoi Edmond Demirajt të dëshmonte kundër një shqiptari të akuzuar për trafik...
Lexoni me shume
image

Amnistia, qeveria ‘gjuan’ emigrantët

Zv/ministri Rushaj: Fushatë e posaçme për tërheqjen e parave nga jashtë ...
Lexoni me shume
image

Greqi, donin të grabisnin, vrasin shqiptarin

ATHINE-Një shqiptar, 54 vjec është vrarë në Greqi, në vendin e quajtur Metamorfosi. 54 vjecari është vrarë nga disa persona, të cilët donin të grabisnin...
Lexoni me shume
image

Fieri: Hapet zyra per sistemimin dhe informimin e emigranteve te kthyer ne shqiperi

Rikthimi i emigranetve per te siguruar nje vend pune dhe mundesi jetese ne Shqiperi, eshte pare me prioritet nga politikat vendase. Keshtu, tashme ne cdo qytet...
Lexoni me shume
image

U refuzohet azili, vetëvriten tre shqiptarë. Hidhen nga kati 15-të

GLASGOU- Tre persona që besohet se janë shtetas kosovarë kanë bërë vetëvrasje në Glasgou të Skocisë duke u hedhur nga kati i 15-të i një...
Lexoni me shume
image

Vasil Bollano në SHBA ringjall Vorio-Epirin

TIRANE-Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano ringjall kauzën anti-shqiptare të Vorio-Epirit. I ftuar në ceremonitë fetare që u zhvilluan në Amerikë me rastin e...
Lexoni me shume

Delegacioni bashkiak fierak takohet me komunitetin e Klevelandit ne SHBA

U zhvillua sot ne qytetin e Lakewood-it, te Ohios ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes nje takim pershendetes ne vazhdimesi te nje grupi takimesh pune...
Lexoni me shume
image

Nje vështrim i shkurtër mbi politikën e emigracionit

Në vitin 1995 hyri në fuqi Kontrata Schengen në bazë të nënshkrimit të po këtij Traktati  më 14 Qershor 1985 midis pesë vendeve-anëtare të Evropës...
Lexoni me shume

Zgjedhjet, Greqia hap kufijte per emigrantet

Vendi fqinj, Greqia, ka vendosur që të “hapë” kufi jtë e saj me Shqipërinë, për të lejuar kalimin e lirë dhe pa probleme të të gjithë emigrantëve, që dëshirojnë të votojnë në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 28 qershorit....
Lexoni me shume
image

Greqia dështon me shelfin shqiptar

Mediat kanë botuar së fundi disa shkrime lidhur me bisedimet gjatë muajit të fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë, për problemin e përcaktimit të kufirit detar....
Lexoni me shume
image

Italia hap 80 mijë vende pune sezonale. Përfitojnë dhe shqiptarët. Kuotat e pranimit, sipas rajoneve

Qeveria italiane i ka hapur dritën jeshile punësimit sezonal të rregullt të shtetasve nga vende jo anëtare të Bashkimit Evropian. Të drejtën për të aplikuar...
Lexoni me shume

Imagjinoni një Greqi pa emigrantë...

Imagjinoni një Greqi pa emigrantë! Imagjinoni sikur në muajt dhe vitet e ardhshme do të detyrohen emigrantët me shumë mënyra të largohen nga Greqia.Çfarë do...
Lexoni me shume
image

Emigrantët, t'i njohësh për të larguar frikën

Duket si një modë, por nuk është. Flitet gjithandej me tone të larta dhe të pashpresa. Nuk ka diskutim apo debat ku ata të mos...
Lexoni me shume
image

Greqia leje emigrantëve pa dokumente të festojnë Pashkët në Shqipëri

ATHINE-Të gjithë emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi por që iu ka skaduar leja e qëndrimin në shtetin helen mund të lëvizin lirshëm gjatë muajit...
Lexoni me shume
image

Në rrugën e prostitutave në Athinë

Vajzat shqiptare të rrugëve të mëkatit. Bisedë me njërën prej tyre, dhe jeta e pistë e rrugicave pranë sheshit të njohur, "Omonia"...
Lexoni me shume
image

Nënshkrimi i M.S.A. Reagon komuniteti shqiptar në Greqi.

 Megjithëse anemik nuk mungoi reagimi i komunitetit shqiptar në Greqi. Disa nga shoqatat e emigrantëve derguan një deklaratë të përbashkët, të hapur parlamentit grek, partive...
Lexoni me shume
1 2 next total: 25 | displaying: 1 - 20
image
image

RAT-i (Rete Albanesi in Toscana)

RAT-i  (Rete Albanesi in Toscana) –  është bashkim i disa shoqatave dhe grupeve shqiptare në provincën e Toscanës në Itali që fillimisht krijuan një rrjet...
Lexoni me shume
Newsletter