Recete Gatimi: Mish vici sirloin me piperka

Font size: Decrease font Enlarge font
image Mish vici sirloin me piperka

Lexoni me poshte receten e gatimit per kete pjate te mrekullueshme me mishe vici, larmishmeri piperkash dhe piper

 

 

Emri i ushqimit/recetes: Beef sirloin steak with pepper / Mish vici sirloin me piper
Lloji: Pjata kryesore
Krahina/shteti: Amerika e Veriut & Kanada
Nurmi i personave: 6-veta

 

 

 

 

Perberresit:
* 1 kg mish vici fileto i prere ne trashesi 1 cm secila
    * hudher ne forme pudre sa per shije dhe arome
    * 3 luge gjelle vaj (nuk ka rendesi se c'fare lloji)
    * 1 cope koncentrat mishe vici ose supa pule sic quheshin dikur. Ne mungese edhe leng mishi ose lengpule deri ne 2-3 luge gjelle.
    * 1/4 gote uje i nxehte
    * 1 luge gjelle niseshte
    * 2-3 luge gjelle qepe e copetuar ne kubike te vegjel.
    * 2 piperka jeshile dhe te verdha nga ato medhate te fryra te copetuara ne copa te medha dhe persegjati
    * 1 luge domate e grire ose copetuar ne kubika shume te vegjel. mundesisht edhe lengun qe del gjate grirjes ose copetimit
    * 3 lugje gjelle salce soi (soy sauce)
    * 1 luge caji sheqer i bardhe
    * 1 luge caji kripe


Metoda e gatimit: Pudrosni copen e mishit te vicit me pudren e hudhres  sa per ti dhene shije. Nje kete tigan ne tepmerature mesatare ngrohni vajin dhe hidhni brenda tij copen e mishit dhe lereni aty deri sa te marrin ngjyre kafe te hapur. Menjehere pasi te arrihet kjo ngyre ulni temperature e plitkes se sobes.

Perzieni copen e koncentratit te mishit (ose lengun e supa mishi/pule)  me ujin e nxehte deri sa te shkrije ne uje e tera, pas kesaj hidhni dale ngadale niseshte ne kete perzierje dhe perzieni me luge druri qe te mos behet kokla-kokla. Hidheni kete perzierje ne tiganin ku eshte lene per gatim copa e mishit te vicit. Pas kesaj hidhni qepet, piperkat, domatet, salcen e sojit, sheqerin dhe kripen.

Mbylojeni kete dhe lereni te gatuhet per 3-4 ore ose nese doni mund te lihet per 6-8 ore ne tempmerature shume te ulet te furres se sobes.

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (2 postuar)

avatar
vita 22 October, 2009 07:39:44
Ju falenderoj per receten Un e provova ,dhe doli e mbrekullushme Ju sygjeroj ta gatuajn ,te gjitha amvisat
avatar
elfete berisha 03 May, 2010 05:16:53
ju falemderit per ket recet se shum eshishme ish
flm
total: 2 | displaying: 1 - 2

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
3.00