Pork Tenderloin me salce Mustard

Font size: Decrease font Enlarge font
image Pork Tenderloin me salce Mustard

Nese mish i derrit do te marinohet gjate gjithe nates, atehere ai do te krijoje nje ere dhe shije te mrekullueshme, do te sherbehet me kenaqesi shoqeruar nga nje salce mustard ne forme kremi. • Koha e pergatitjes: 15 minuta
 • Koha e Gatimit: 1 ore
 • Gati ne: 9 ore e 15 minuta 

 

 

 

 

PERBERESIT

 • 1/3 gote me vere te kuqe
 • 1/3 gote me salce soji
 • 2 luge gjelle sheqer i kafte
 • 1 kg mish derri tule (pork tenderloin)
 • 1/3 gote majoneze
 • 1/3 gote salce kosi
 • 1 1/2 luge gjelle puder mustard
 • 1 lugegjelle me copa te vogla chives te fresket (opcionale)

 

METODA E GATIMIT

 1. Perzjeni sebashku vere, salce soji dhe sheqer te kafte ne nje qeske plastike qe mund ta mbyllni me kujdes nga derdhja e lengjeve. Fusni tulet e mishit te derrit brenda ne qeske dhe futeni ne frigorifer per gjate nates ose se paku per 8 ore.
 2. Ne nje tas te vogel, persjeni majoneze, salce kosi dhe puder mustard; sigurohuni qe e keni persjere mire keto asortimente sebashku. Shtoni ne kete perzjere edhe chives nese keni deshire. Futeni kete perzjerej ne frigorifer deri ne momentin qe te jeni gati per te sherbuer ushqimin e gatuar.
 3. Ngrohni furrin e sobes deri ne 325 degrees F (165 degrees C). Vendosni me kujdes mishin e derrit te marinuar ne nje tigane te ceket nese keni mundesi dhe piqeni me ngadala per afersisht 1 ore, duke e cpuar me nje pirun ne te gjitha anet. Temperatura e mishit duhet te tregoje rreth 160 degrees F (73 degrees C). Lereni te qendroje ne ato kuhste per disa minuta, pastaj priteni ne copa rreth 1 cm te trasha. Serbejeni me salcen e mustardes qe krijuat.

INFORMACION BONUS

Salca eshte me  e mire kur ka disa ore qe eshte pregatitur deri ne nje dite me pare. Kjo kijon qe shijet e cdo perberesi te saj te perzihet mire me njera-tjetren. Sigurisht qe varet nga deshira juaj trashesia dhe viskoziteti i salces se mustardes.

 

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
 • email Email nje shoku
 • print Print version
 • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
0