Pule e stilit "Cordon Bleu"

Font size: Decrease font Enlarge font
image ule e stilit "Cordon Bleu"

"Cordon Bleu' eshte nje term francez qe aktualisht ka kuptimin e nje cmimi ne fushen e guzhines dhe gatimit qe u jepet grave Shefe guzhinash! Ky term ne ditet e sotme aplikohet tek cdo lloje dashamiresi te fushes se gatimit, sigurisht edhe burrave. Pjata ne fjale per te cilen do te formulojme receten e meposhteme (pule, ham adhe copa djalthi zviceran, therrime buke). Ky version shton ne kete pjate edhe paprika dhe nje salce krem e bazuar ne vere te bardhe.

 

 • Koha e Pergatitjes:  15 minuta
 • Koha e gatimt:  45 minuta
 • Gati ne:   1 ore


PERBERESIT:

 • 6 copa te plota kraharor pule e pastruar nga zhapa dhe dhjamrat
 • 6 copa te prera djathi zviceran
 • 6 copa ham
 • 3 luge gjelle miell
 • 1 luge caji paprika
 • 6 luge gjelle gjalp
 • 1/2 gote vere e bardhe e tipit "dry"
 • 1 luge caji leng pule
 • 1 luge gjelle niseshte
 • 1 gote me whipping cream te pas skremuar, dmt te trashe.

 

METODA E GATIMIT

 1. Kraharori i pules duhet goditur me cekic druri nese copat duken shume te trasha. Fusni nje cope djathi dhe ham mbi te ne cdo cope kraharori pule te holluar nga goditjet me cekic . Palosni me kujdes te gjitha shtresat dhe qe te mos hapen i ngulni nga nje toothpicks  sa per siguri. Perzjeni miellin me paprika  ne nje pjate dhe pudrosni mire copat e pules se sapo krijuara.
 2. Ngrohni gjalpin ne nje digan me fund jo-ngjites ne temperature medium-high, dhe gatuani ne te copat e pules deri sa te kthehen ne ngjyre kafe te lehte nga te dyja anet.  Shtoni veren dhe lengun e pules  ne digan. Ulni temeraturen e plitkes se gatimit ne low, mbulojeni tiganin dhe lereni te vloje per 30 minuta, derisa pula nuk eshte me ne gjyre te rozte dhe lengjet qe dalin presj saj tregojne se jo eshte gatuar.
 3. Hiqni toothpicks, dhe vendosni copat e pules ne nje pjate te pastert dhe te ngrohte. Perzjeni niseshtene me kremin ne nje tas te vogel dhe hidheni me ngadale ne tigan. Lereni te zjeje derisa lengu te trashet dhe hidheni mbi pulen e sapo gatuar.

INFORMACION BONUS

Per te krijuar nje arome me dominuese te djathit, perdorni vere te tipit Chardonnay.
Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
 • email Email nje shoku
 • print Print version
 • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
3.00