Rosto Derri me Thyme

Font size: Decrease font Enlarge font
image Rosto Derri me Thyme

This savory recipe is easy and delicious. It is my favorite recipe for cooking a pork roast. Serve with autumn apples and sweet potatoes

 

Perberesit

 • 2270 g rosto derri
 • 3 copa hudhre te prera
 • 6 g kripe
 • 3 g piper i zi
 • 3 gjethe dafine
 • 120 ml uthull e bardhe
 • 1 g gjethe thyme

Menyra e Gatimit

 1. Ngrohni furren e sobes ne temeprature 325 degrees F (165 degrees C).
 2. Me nje thike te vogel, cponi siperfaqen e rostos. Fusni brenda ketyre vrimave te krijuara copa hudhre. Hidhni persiper rostos kripe dhe piper sipas deshires dhe sasise qe deshironi. Vendosni gjethe dafine ne fund te taves dhe mbi keto gjethe vendosni roston, mos harroni qe pjesen me dhjam ta vendosni persiper. Perzjeni uthull me  thyme ne nje tas te vogel dhe me pas hidhjani rostos perziper me ngadale ne menyre qe te laget  tera nga kjo perzjerje.
 3. Piqeni roston per 3 ore ne nje temeprature prej 160 degrees F (70 degrees C). Duke perdorur nje luge te madhe merrni dhjamin qe shkrin dhe hidhja persiper rostos sa here qe hapni soben per ta kontrolluar. Pasi te keni bere 5-6 here kete ghe me ne fund eshte koha per ta hequr dhjamin e shkrire po me kete luge. lereni roston 10 minuta te ftohet pasi te jete gatuar.
 4. Prijeni ne copa te holla dhe nese ka akoma pak dhjam te shkrire hidhjani rostos ng siper sa per shije.
 5. Kete lloje rosto mund ta shoqeroni me cdo lloje zarzavate te zjera ose skuqura lehte si ne figure. Ne rastin konrekt ne kemi perdorur kerpudha dhe zemra artichoke.

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (4 postuar)

avatar
arta abazi 29 August, 2012 10:17:40
arti i gatimit
avatar
arta abazi 29 August, 2012 10:19:25
ushqim i shendetshem
avatar
arta hagjiu 29 August, 2012 10:20:36
ushqimi i shendetshem
avatar
vefi strepi 21 September, 2012 12:49:10
kush eshte gjethe thyma se nuk kam degjuar ndonjeher
total: 4 | displaying: 1 - 4

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
 • email Email nje shoku
 • print Print version
 • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
5.00