Spicy Garlic Lime Chicken

Font size: Decrease font Enlarge font
image Spicy Garlic Lime Chicken

"Nje pjate e mrekullueshme me pule sperkatur me pak nuanca shije djegese. Sherbehet me oriz dhe zarzavate te zjera sipas deshires."

Koha e Pergatitjes: 5 Min
Koha e Gatimit: 20 Min
Gati ne: 25 Min

Perberesit

 • 5 g kripe
 • 0.5 g piper i zi
 • 0.4 g piper cayenne
 • 0.3 g paprika
 • 0.7 g hudher puder
 • 0.3 g qepe puder
 • 0.4 g thyme e thate
 • 0.1 g parsley e thate
 • 4 copa te mira kraharor pule, pa kocka dhe pa lekure
 •  
 • 30 g gjalpr
 • 15 ml vaj ulliri
 • 6 g hudher puder
 • 45 ml lenge lime

Menyra e Gatimit

 1. Ne nje tas te vogel, perzjeni kripe, piper i zi, cayenne, paprika, 1/4 luge caji hudher puder, qepe puder, thyme dhe parsley. Kete perzierje perdoreni per te lyer lehte te gjitha anter e copave te kraharorit te pules.
 2. Ngrohni gjalp dhe vaj ulliri ne nje tigan te madh n nje temperature medium heat. Skuqini copat e kraharorit te pules deri sa te marrin ngjyre te kafe te hapur, rreth 6 minuta  ne cdo ane. Pudrosni me nje luge caji hudher puder dhe leng lime. Gatuajeni per 5 minuta te tjera, per kete here duke tundur tiganin vazhdimisht ne menyre qe pula te marri shijen e erezave njesoj nga te gjitha anet.

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (2 postuar)

avatar
pjeter 11 April, 2011 09:39:24
dua te di si gatuhet mishi i strucit dhe veza e strucit, FALEMINDERIT
avatar
pjeter.sh.ndrea 11 April, 2011 09:48:27
lutemi ma sqarani se si gatuhet struci
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-1
Raporto nje shkelje rregullash
total: 2 | displaying: 1 - 2

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
 • email Email nje shoku
 • print Print version
 • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
2.50