Personazh ne Fieri.com

Lili Gogu, mjeku-shkrimtar që krijon në laboratorin e tij

Lili Gogu, mjeku-shkrimtar që krijon në laboratorin e tij

1 Atë e gjen çdo mëngjes në tavolinën e punës duke shfletuar gazetën. Kështu e nis doktor Lili rutinën e punës në klinikën e tij, ku
image

Kilo Stoja, mjeku që luftonte çdo ditë me vdekjen.

Me doktor Kilon u takuam përsëri pas shumë vitesh. Ishte befasi për mua sepse ndryshe nga shumë raste, kur ndesheshim së bashku në korridoret e spitalit të Fierit, në bibliotekë apo në ambiente të tjera, këtë herë u takuam në oborrin e shkollës bujqësore ‘’Rakip Kryeziu’’....
Lexoni me shume
image

Mihal Krimçe, i palodhuri i kultures.

Me shkrimtarin Mihal Krimçe u njohën një ditë pranvere të vitit 2004. Takimi ishte krejt rastësor diku tek porta e gjimnazit ‘’Janaq Kilica’’. Të dy u gjendëm përballë njëri tjetrit në pritje të mikut tonë të përbashkët, shkrimtarit Tasi Proko, i cili atëherë punonte pranë kësaj shkolle. Më pas u ulëm për një kafe aty pranë ku natyrisht tematika e bisedës u ndal tek arsimi dhe letërsia....
Lexoni me shume
image

Policia e rrufeshme.

“Portën e barrakës të kopshtit e ke lënë hapur,” i tha gruaja burrit para se të flinin. “Unë nuk kam patur punë në barrakë sot, “ iu shfajësua burri. Pastaj ai kërceu, ngaqë një dyshim i lindi në tru. Dhe dyshimi i doli tamam: në barrakë hajdutët po bënin kërdinë....
Lexoni me shume
image

Ndërmjetësi: Dy deputetë të PD e PS, porositën avionë sportivë në Torino.

Po, bëhet trafik droge me avionë në Shqipëri. Pas përplasjes së fortë në Parlamentin shqiptar, thashethemnaja e madhe rezultoi e vërtetë. Por jo vetëm kaq, së shpejti në vendin tonë do çelet një biznes për blerjen e avionëve sportivë. ...
Lexoni me shume
image

Dy pika nafte per nje epitaf.

Një muaj më parë gjeologu Vangjel Kici që nga Kanadaja më shkruan se shoku ynë Petro Lena, Ing. topograf që punoi shumë vite ne Ndërmarrjen Sizmike të Fierit na la, se iku në një rrugë pa kthim, se ai nuk ka për ti marrë Oksigjenin e paktë kësaj Shqipërie të vogël që mblidhet dhe ҫpon si një iriq....
Lexoni me shume
image

Postieria : “ Drejtori me hoqi nga puna se falem ne xhami “

Ajo quhet Elisabeta Cara I ka kaluar te 55 vitet mbi shpatullat e saje dhe pervecse ka kaluar vite te tera persekutimi nga regjimi komunist I para 1990 , jeton e vetme ne nje banese ne lagjen “ 15 Tetori “. Banesen e ka marre me shume lufte e mundim nga pronat e saje. Tashme ajo duhet qe te ndeshet edhe me papunesine. ...
Lexoni me shume
image

Nje vit pa Agron Janon.

Në fillim të muajit Tetor të vitit 1972, në sallën e vizatimit të lire, në Korpusin Qëndror të Universitetit të Tiranës, Profesori i nderuar Ibrahim Çezmja, paraqet një vizatim, dhe duke e treguar atë para rreth 40 studentëve të vitit të parë në degën e arkitekturës, tha: ‘E shikoni këtë vizatim? Kam vite që jap këtë lëndë mësimi, por punim të tillë, deri më sot, nuk kam parë. Po të kishte note më të lartë se dhjetë, kjo punë do e meritonte!’...
Lexoni me shume
image

Sekreti i jetegjatesise se 102 vjecarit, vaji i ullirit dhe corapet e leshit.

Quhet Sehit Cehaj dhe ka 45 dite qe i ka mbushur te 102 vjecet. AI ka lindur ne 15 janar te 1912 nderkohe qe ne leternjoftim e kane regjistruar ne 15 janar te 1916. Ka shikim te mire, sodit kopeshtin dhe oborrin e baneses ku jeton, ka nje memorie te admirueshme por degjimin e ka te dobet. Ne nje bisede me te mesojme se jetegjatesine ai ja dedikon perdorimit cdo dite te vajit te ullirit esell si dhe veshjeve te corapeve te bera me lesh dele , nderkohe qe e ka pire duhanin deri para 15 vjetesh dhe cdo dite pi dy kafe turke te embla. ...
Lexoni me shume
image

Hapet e para agjensi lidhjesh martesore.

Eshte hapur e para agjensi lidhjesh martesore brenda dhe jashte vendit ne Fier. Ajo eshte inaguruar ne 14 shkurt, diten e “Shen Valentinit”. Administratori I saje ka gjetur vendin me te pershtashme per ta hapur kete agjensi, fare prane zyrave te gejndjes civile ne Fier. Sipas adminsitratorit te kesaj agjensie Edmond Tole mesohet se deri me sot shtate eshte numuri I personave qe kane ekruar lidhje martesore ne kete agjensi ku pese jane te seksit mashkull dhe dy te seksit femer. ...
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 next total: 88 | displaying: 1 - 10