Kryebashkiaku Meli: Kualicioni qeverises eshte risi per shqiptaret, por jo per politiken europiane

Font size: Decrease font Enlarge font
image Kryebashkiaku i Patosit Bardhi Meli

Kryebashkiaku i Patosit Bardhi Meli ne nje interviste  eskluzive per Fieri.com ka pohuar se kualicioni i ri qeverises mes PD-se dhe LSI-se eshte nje risi per shqiptaret por jo per politien europiane. Programet  e qeversijes se PD-se dhe te LSI-se kane shume pika te perbashketa. Ai ka komentuar edhe levizjet e fundit ne seline roze dike pohuar se  keto peprlasje do te sjellin  carje  dhe probleme qe do te trashegohen edhe ne te ardhmen ne kete force politke.

Si e shikon kryebashkiaku i Patosit bashkepunimin midis LSI-se dhe PD sin e qender edhe ne baze ?

Kualicioni i ri qeverises eshte nje mundesi e re per te qeverrisur vendin qe nuk jane vetem kekrese e programeve qeverive te djathta por ato qe dalin pertej kufijeve te politikes jane kerkesa  qe dalin nga interesi i Shqiperise dhe shqiptareve  per te arritur standartet e kekruara per tu integruar ne familjen e madhe europiane.

Ju ishit kryetar i shtabit elektoral ne zgjedhjet e 28 qershorit. Si u paraqit LSI ne keto zgjedhje ne rang qarku dhe cili eshte mendimi juaj rrethe ketyre zgjedhjeve?

Zgjedhjet e 28 qershorit ishin andikapi me i madh i proceseve demokratike ne ven pas viteve 1990. Dy partite e vjetra me kodin e tyre te ri zgjedhor u munduan qe te lene ne hije LSI-ne dukei lene pak shance si LSI-se ashtu edhe partive te tjera politike. Krijimi i vakumit ku LSI nuk kishte komisioneret e saj ne keto zgjedhje e beri te pa barabarte kete parti me dy partite e tjera, pra ne gare u futem te pa barabarte me dy partite e tjera me te madha ne vend. Kjo u reflektua edhe ne rezultatin zgjedhor per kete parti. Partite e vjetra deshen per ta tkurrur pse jo edhe per ta asimiuluar kete parti, por nga ana tjeter pervec ketyre mangesive  te gjithe aktoret ne keto zgjedhje mbajne nje pergjegjesi morale, pergjegjesi e cila do ti shoqeroje per gjate gjithe ketij mandate kater vjeccar ne drejtim te padrejtesise qe u be kesaj partie politike. Kjo ishte nje padrejtesi qe u be LSI-se ne keto zgjedhje, dhe jo vetem kesaj force politike. Pamvaresishte nga keto mangesi te medha sot kemi nje rezultat qe ka nxjerre fitues PD dhe ka nje aleance me LSI-ne. Ky raport i ri eshte nje pergjegjesi e madhe i dedikohet vullnetit te shqiptareve. Kjo eshte zgjedhja me e mire ligjore persa i perket kompozimit te qeverise se ardheshme dhe raporti qe LSI dhe lideri is aj qe kane marre per integrimin e vendit ne europe reformat e rendesishme ne fushen e drejtesise, arsimit, punesimin. LSi behet nje aktor potencial.

Kualicioni PD – LSI eshte i pa njohur per shqiptaret, ai i kalon kufijte e tradites parti e qeveri ne disa vende te tjera te europes si ne Gjermani etj kane treguar efikasitet te plote. Sipas jush, ku jane pikat e takimit, pikat e perbashketa mes Metes e Sali Berishes ?

Pikat e perbashketa nenkuptoje programet qeverisese. Ne programet e dy partive te ketij kualicioni ka disa pika te perbashketa si punesimi, integreimi i vendit ne europe. LSI, e vetmja parti politike qe ka pasur nje program, nje dokument ne duart e shqiptareve.  PD dhe lidershipi i saj gjate fushates elektorale ka pasur refleksioni, krejt e kundert me PS-ne e cila si ne qender edhe ne baze luftonin dhe donin te mbulonin, te linin ne hije  LSI-ne, punen e saj dhe te anetareve te kesaj force politike. Po te thellohesh  ne shume sipermarrje serioze  eshte integrimi ne europe qe eshte program qeverises, reformat ne arsim, shendetesi, drejtesi, bujqesise, punesimi etj. Keto kane qene disa nga pikat e perbashketa mes ketyre dy partive qe tashme bejne edhe kualicionin qeverises. Besoj dhe shikoje se midis dy liderve Berisha dhe Meta eshte evidentuar nje seriozitet e pergjegjesi shume e madhe per momentet historike qe po kalon vendi yne.

Cili eeshte komenti juaj rrethe zhvillimeve me te fundit ne PS  pasi ehde pak dite e ndajne nga zhvillimi i kongresit te saj ?

PS-ja eshte mekatarja me e madhe e se majtes. Paradoski qe ata ushqyen , deliri qe ata i perfshiu  per te asimiluar ne menyren imorale LSI-ne  por edhe faktore te tjere te majte ka qene aventure me e pa shpirt dhe me e pa shprese e pa pare ne politiken shqiptare per gjithe keto vite tranzicion. Qeverisje te majta kane sjelle edhe pergjegjesite, ata nuk kane ndryshuar fare qe nga viti 2005 e deri ne 2009. Pas zgjedhjeve te qershorit PS-ja  dhe lidershipi i tyre kane problem te medha te brendeshme, jane peprlasje te medha, mes dy kulturave, ajo qe i takon hipokrizise, pabesise, mungeses se korekteses ndaj elektoratit te majte  e nga ana tjeter ka lindur nje rryme e re  qe ka nje pergjegjesi me te qarte per zhvillimet me te reja  te sotme ne politike, pergjegjesi ndaj elektoratit. Keto perplasje do te sjellin problem te medha qe do te trashegohen ne vite.

Ne keto dite te nxehta vere ju jeni edne ne zyre, cfare jeni duke bere konkretisht?

Ne jemi duke punuar qe zhvillimet e reja politike te sjellin nje mbaresi per popullin tone dhe per qytetarte tane ne vecanti, Politikanet e pushtetaret nuk duhet te braktisin vendet e punes ne momentet qe ata kane me shume nevoje per ta. Muajt e veres jane muaj te ngarkuar me pune pasi afro 50 % e shqiptareve jane ne emigracion e tashme kur vijne kane nevoje edhe per ndihmen tone. Detyrat e reja qe do te dalin nga kualicioni i ri qeverises  do te percillen edhe tek ne drejtuesit ne baze qe do te thote  te zbatojme platformen e re qeverisese per te posur sukses dhe per te mbajtur premtimet qe i kemi bere elektoratit.

 

Fieri.com / Xhemil Beharaj

 

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00