Politike

Shkrihen degët e mëdha, Basha ul peshën e krerëve të PD-së

Shkrihen degët e mëdha, Basha ul peshën e krerëve të PD-së

Projekti parashikon riorganizim për të tre nivelet e strukturës së partisë nëpër degë. Në raport, emergjencë konsiderohet ngritja e degëve të reja në qytetet e mëdha, ku kryetarët nuk kontrollojnë të gjithë strukturë
image

Prishtinë, mbahet takimi Ndërministror i vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, dhe ai i Transportit e Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, morën pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme dhe të Transportit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, që u mbajt në Prishtinë. Takimi u zhvillua në vijim të Konferencës për Ballkanin Perëndimor, zhvilluar në Berlin, më 28 gusht 2014, dhe të takimit ministror që u mbajt në Beograd, më 23 tetor 2014. Në takim mori pjesë dhe Komisionieri Europian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn. ...
Lexoni me shume
image

Deputeti Mark Frroku këmbëngul: Nuk jam unë ai që lajmërova Tom Doshin për atentat ndaj tij.

Deputeti Mark Frroku ka reaguar sot, pas publikimit të relacionit të Prokurorisë, duke këmbëngulur se nuk është ai personi që ka lajmëruar deputetin Tom Doshi për atentat ndaj tij dhe se emri i Frrokut po përdoret në mënyrë abuzive....
Lexoni me shume
image

Nishani: Politika të largojë individët e përfshirë në veprimtari kriminale

Presidentii Bujar Nishani iu ka bërë thirrje partive politike të largojnë çdo element kriminal për të ndërtuar një të ardhme sa më të mirë. Në një aktivitet për 24 vjetorin e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane, Nishani tha se krimi dhe korrupsioni nuk duhet të gjej vend në një shoqëri demokratike. ...
Lexoni me shume
image

E majta pritet të rikandidojë Baftjar Zeqaj për kryebashkiak në Fier. Majko në garë me Kryemadhin për Tiranën?

E majta pritet që të rikandidojë 80% të kryebashkiakëve aktualë në zgjedhjet vendore që do të zhvillohen pas 6 muajsh. ...
Lexoni me shume
image

Rama në Serbi, mijëra policë angazhohen për sigurinë, masat të njëjta me vizitën e Putin.

BEOGRAD – Autoritetet serbe po përgatiten për vizitën e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Beograd, e parashikuar për në datën 10 nëntor. ...
Lexoni me shume
image

3 vjet burg kush vjedh energjinë, 5 për bashkëpunëtorët

Kryeministri Edi Rama e cilësoi si historik operacionin që nis kundër vjedhjes dhe abuzimit së energjisë elektrike. ...
Lexoni me shume
image

Kryebashkiaku Zeqo uron për vitin e ri shkollor.

Kryetari I Bashkisë së Fierit Z. Baftjar Zeqaj në një konferencë për shtyp ka uruar në emrin e tij dhe të institucionit të Bashkisë të gjithë nxënësit, mësuesit (të shkollave publike dhe jo publike) dhe prindërit për fillimin e vitit të ri shkollor 2014 - 1015. ...
Lexoni me shume
image

Ku është Rilindja e socialistëve të ndershëm?

Ardhja e socialistëve në pushtet së bashku me LSI-në shtoi shumë shpresat për një jetë më të mirë, ku mes tyre edhe gjetjen e një vëndi pune. Ndërkohë që ditët kalonin, në qëvërisjen e majtë shpresat sa vijnë dhe shuhen tek militantët rilindas të ndershëm e të vërtetë të cilët gjithmonë e më shumë I kanë humbur shpresat për një vënd pune edhe pse qeveria ka hapur zyra punësimi. ...
Lexoni me shume
image

Rama : Ne 7 zyra jane punesuar 9 mije veta.

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së mbajtur në inagurimin e zyrës së punë në Fier ka pohuar se investimet në ndërtimin e zyrave të punës nuk janë kryer me fondin e buxhetit të shtetit por me ndihmën e sipërmarrësve, ka qënë kontributi I tyte I cili duhet përgëzuar, ka pohuar Rama. Zyra e punës në Fier është e teta që inagurohet në shkallë vëndi. ...
Lexoni me shume
image

Ylli Bufi dhe Vilson Ahmetaj, "Qytetarë Nderi" të Fierit.

Këshilli I Bashkisë Fier ka nderuar sot me titullin “Qytetar Nderi”, dy figurat e spikatura jo vetëm të politikës shqiptare, por dhe intelektuale, Z. Ylli Bufi dhe Z. Vilson Ahmetaj. Në ceremoninë e dhënies së titullit të zhvilluar në Bibliotekën Publike të qytetit Fier morrën pjesë familjarë të tyre, miq, kolegë, e dashamirës. Moderatori i këtij aktiviteti Z. Frederik Jorgaqi publikoi një përmbledhje të shkurtër të aktivitetit të tyre të gjerë në fushën politike dhe profesionale. Në fjalën e tyre dy personazhet e këtij eventi përvec falenderimeve për këtë titull, u shprehën se janë ata që ndihen krenarë për Fierin, sikurse qyteti ku ata zhvilluan një pjesë të madhe të jetës dhe karrierës së tyre politike e profesionale i nderon sot....
Lexoni me shume
image

Baçi : Partia Demokratike eshte kthyer ne forcen e shpreses per qytetaret.

Pas nje procesi te gjate votimesh ne PD-ne Fier duke filluar qe nga grupseksionet, deget dhe deri ne kryesine dhe kryetare te PD-se Luan Baci mes 11 kandidaturave per kreun e kesaj partie ne Fier mori 209 vota duke fituar bindshem dhe sigurishte qe mori kreun , drejtimin e PD-se ne kete qytet....
Lexoni me shume
image

Bashkia Fier, partneritet me bashkinë Blagoevgrad, Bullgari .

Bashkia e Fierit ka zgjeruar gamën e partneritetit, duke u shtrirë edhe në Bullgari. Marrëveshja me e fundit është lidhur në Bullgari me bashkinë e Blagoevgrad-it më 26 qershor. Në vizitën zyrtare në Bullgari delegacioni shqiptar kryesohej nga Kryetari I Bashkisë Z. Baftjar Zeqaj dhe këshilltari I Kryeministrit Z. Fate Velaj, shoqëruar nga prefekti I Qarkut Xhevit Bushaj, kryetari I Këshillit të Qarkut Z.Vangjel Ndreka, Drejtori I DAR-it Fier Z.Shkëlqim Allkaj, zv/ Kryetari I Bashkisë Fier Z. Florjan Mucaj, shefi I burimeve njerëzore Bashkia Fier Z. Frederik Jorgaqi etj. ...
Lexoni me shume
image

Fieri binjakezohet me Blagoevgrad te Bullgarise.

Dy ditë më parë një delegacion I institucioneve qëndrore në Fier udhëtoi drejt Bullgarisë për të kryer një binjakëzim me Blagoevgrad . ...
Lexoni me shume
image

Shqipëria merr statusin e vendit kandidat për në BE ,

Bashkimi Europian vendos t'i hapë dritën jeshile Shqipërisë drejt anëtarësimit në familjen europiane, duke vendosur sot pro statusit të vendit kandidat. 28 ministrat e Jashtem te vendeve anetare te Bashkimit Europian kane vendosur unanimisht pro statusit per Shqiperine, duke vleresuar reformat e ndermarra nga qeveria shqiptare. Komisioneri Europian per Zgjerimin, Stefan Fyle foli shqip ne Twitter, kur njoftoi kete vendim pozitiv per Shqiperinë. ...
Lexoni me shume
image

Luan Baci kryetari i ri i PD-se.

Shpallet fituesi i ri për kreun e Partisë Demokratike në degën e qytetit të Fierit. Mësohet se fitues është shpallur Luan Baci, me profesion avokat. ...
Lexoni me shume
image

Cannon: "Britania nuk ka vendosur ende Po-në për statusin ".

Ambasadori Britanisë së madhe në Tiranë, Nicholas Cannon ka deklaruar nga Fieri se vendi i tij ende nuk ka një vendim “pro” ose “kundër” dhënies së statusit kandidat për Shqipërinë....
Lexoni me shume
image

Ambasadori suedez pohon voten pro per statusin ne BE.

“Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat në BE dhe Ne (Suedia) do ta rikonfirmojmë këtë votë PRO, të cilën e kemi dhënë dhe herën e kaluar (në muajin dhjetor 2013)”. ...
Lexoni me shume
image

Ambasadori Gaiani, Shqipëria do ta marrë statusin.

Në prag të vendimit të BE-së, për t’i dhënë ose jo Shqipërisë statusin e vendit kandidat, ambasadori i Italisë në vendin tonë shprehet optimist se Shqipëria do të marrë statusin. Gjatë një aktiviteti të organizuar në Fier, me rastin e javës kombëtare të Italisë, ambasadori Massimo Gaiani tha se Shqipëria e meriton statusin në BE. ...
Lexoni me shume
image

Basha ne Lushnje, ejani ne proteste.

Nga Lushnja ku zhvilloi një takim me militantët e Partisë Demokratike, lideri i kësaj force politike Lulzim Basha, i ftoi demokratët e kësaj krahinë t’i bashkëngjiten protestës së premtes kundër qeverisë Rama....
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 814 | displaying: 1 - 20