Intervista / Reportazhe

Pëllumbi më kërkoi dorën kur binin tërmetet.

Pëllumbi më kërkoi dorën kur binin tërmetet.

-Donim të dinim diçka më tepër për ju, se cila ka qenë Xhuli fëmijë dhe adoleshente, në jetën e qytetit punëtor dhe intelektual të Kuçovës, ku ju jeni lindur?
image

Pasioni i Viron Gegës për Arsimin, Suksesi i Flatrave të Dijes

Tashmë Viron Gega njihet si themelusi dhe drejtuesi i njërit prej institucioneve më të rëndësishëm të arsimit universitar në Fier, ‘’Flatave të Dijes’’. Megjithëse pakush e di se dikur në vitet 80-të, ai ishte një nga të rinjtë më aktivë të qytetit tonë, i njohur jo vetëm si artdashës por edhe si tifoz, i zjarrtë futbolli....
Lexoni me shume
image

Ku ndodhej Spinarica mesjetare.

Në fund të mesjetës në burimet historike, përgjatë bregdetit shqiptar të Adriatikut, përmendet edhe qyteti-port i Spinaricës. Historia flet për herë të parë në vitin 1205, kur ajoi jepet në zotërim Venedikut si pjesë e provincës së Durrësit ( Acta Albaniae. I. 130). Ndërkohë që në shekujt XIII-XIV, Spinarica luajti një rol të rëndësishëm si skelë e rëndësishme jo vetëm tregtare por edhe ushtarake. ...
Lexoni me shume
image

Romir Saraçi, gazetar i tri mediave.

1 Është detyrë e shoqërisë pasqyrimi i të gjitha vlerave të saj,-thotë një proverb i njohur. Dhe kështu në këtë kuptim ke së ç’të shkruash edhe për atë pjesë të elitës së gazetarisë, e cila origjinën, dhe formimin e saj ja dedikon qytetit tonë të Fierit. ...
Lexoni me shume
image

Irakli Toska vjen me librin e dyte "Semani , Gjurme ne histori".

Shkrimi “Semani - Gjurmë në Histori” është histori e paplotë se, për Semanin, gjenden shumë hapësira të paezauruara për shkronjës të tjerë, mjafton të kenë sy për t’i parë dhe veshë për t’i dëgjuar se, ndryshe, i shkelin me këmbë mundësitë, aftësitë dhe talentin e tyre për të magazinuar në thesarin e dijeve njerëzore atë ç’ka u duhet brezave në thellësi të shekujve në vijim. ...
Lexoni me shume
image

Një libër i veçantë dhe me karakter praktik.

Vështrim mbi vëllimin ‘’Basketboll, Loja dhe suksesi’’ të autorit Andrea Troja....
Lexoni me shume
image

Gjyqi i paracaktuar për dënimin e një pedagogu të ri.

Farsa gjyqësore që goditi Enertin Dheskalin. Ja si goditeshin socialistët gjatë viteve të pushtetit të Berishës. Enertin Dheskali, ishte një pedagog i jashtëm 32 vjecar, në Universitetin “Ismail Qemali” në Vlorë, kur u arrestua në mbrëmjen e 25 qershorit të vitit 2008, në qëndër të Fierit. Një ditë më parë ai kishte mbyllur provimet e lëndës së Estetikës që kishte dhënë gjatë semestrit të dytë, ndërsa subjekti i dosjes së ndërtuar kundër tij flet për semestrin e parë. Pak minuta pasi u arrestua, zëdhënësi i policisë deklaroi se ai ishte arrestuar në flagrancë duke marrë 100 euro nga një studente. ...
Lexoni me shume
image

Kush i vret gjeologet shqiptare ?

1. Unë nuk pata fatin të punoja me gjeologun Koco Plaku.Kur shkela për herë të parë në ekipet sizmike qëbënin punime nëpër Shqipëri, së pari u njoha me specialistët Novruz Kodheli, Nikolin Leka, Siasi Kociaj të cilët lakonin dëndur emërat e gjeologeveKoco Plaku dhe Henrik Veizi. Henriku komunikonte me Kocon me karikatura miqësore me të cilat gajaseshim të vogël dhe të mëdhnje. Gjeologu Koco Plaku e kishte pasion peshkimin ndërsa Henriku I ishte qepur mirë kësaj fabule,e vizatonte atëduke biseduar dhe luftuar me pehqit, duke bërë gara kush do dilte më I fortë, sa ne këtë luftë Kocos I shqyheshin edhe pantollonat… ...
Lexoni me shume
image

Në luftë pa kalin e betejës!

• Një vështrim mbi librin ‘’Luftë pa Fund’’ të shkrimtarit Pëllumb Kulla. • • -“Njeriu bën shumë punë në jetë, por vetëm njëri është kali i betejës, ai, me të cilin kalon fushën e madhe. Të tjerë mund të kenë kuaj më të fuqishëm beteje. Kali im i luftës e ka emrin Bylis, me trupat e Teatrit dhe Estradës”. ( Pëllumb Kulla, tetor 2003 ) ...
Lexoni me shume
image

Rrezimi dhe ringritja e bustit te Enver Hoxhes, kater te plagosur.

Viron Naci sot 46 vjec por qe ne 21 shkurt te 1991 ishte 22 vjecar tregon per rrezimin e bustit te diktatorit Enver Hoxha qe ndodhej para bashkise ne Fier dhe tre dite me pas ne 23 shkurt kur komunistet u riorganizuar per ringritjen e bustit duke e marre nga lumi Gjanice per te ricuar ne vend si dhe per plagosjen e kater personave ne ate proteste , nder te plagosurit edhe ai vet. ...
Lexoni me shume
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 223 | displaying: 1 - 10
Video FIERI.COM: Rubrika Sportive!