Ndotja e ajrit ne Fier rrit shqetesimin e qytetareve

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Ndotja e ajrit ne Fier po kthehet ne nje problem jo pak shqetesues per banoret. Ky fenomen duket se ndikon me se shumti tek femijet. Vetem ne 3-vjecarin e fundit ne qytetin e Fierit jane shenuar 300 femije te prekur nga semundje qe varen nga ndotja e ajrit.

Keto semundje jane kryesisht te rrugeve te frymemarrjes. Edhe specialistet e mjedisit ne Fier po japin alarmin lidhur me kete fenomen por deri tani kane munguar pothuajse totalisht strartegjite e mirefillta te eleminimit ose te pakten minimizimit te ndotjes. ”Duhet qe te bllokohen pike se pari te gjitha automjetet qe hyjne ne shqiperi dhe qe jane te amortizuara. Ne rast se nuk kujdeset shteti per kete nuk ka sesi te ndimohemi ne si qytetare. Kjo e gjitha na kushton rende neve por sidomos femijeve tane. Une sot e kam nxjerr vajzen nga spitali. E pata me problem te frymemarrjes dhe kjo me thane mjeket eshte si rezultat i ndotjes. Kujt i dedikohem per kete vuajtje me thoni?  Nga do qe hedhim syte shohin ndotje qe vjen ne natyra te ndryshme qe nga nafta e deri tek togjet e mbeturinave ne rruge apo edhe pergjate lumit famekeq.  Situata eshte e ndere dhe vetem nje politike e mire organizuar mund te na shpetoje femijet “ - ka deklaruar me dhimbje nje banore i Fierit. Sic e paraqesin specialistet por edhe vete qytetaret jane industrite e naftes si dhe automjetet e amortizuara qe levizin ato qe po e mbingopin kete qytet me semundje kancerogjene.

Ndersa ne Fier kjo shifer kap nivele te larte, per zonat rurale situate paraqitet shume me e keqe dhe per faktin se nje pjese e mire e fshatrave jane te prekura nga derdhjet e hidrokarbureve.

 

 

Fieri.com / Majlinda RAMA

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (5 postuar)

avatar
denis 12 December, 2009 06:48:35
hahahahhahahaha
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-4
Raporto nje shkelje rregullash
avatar
kosovare 04 November, 2010 02:28:00
une mendoj qe duhet te eleminohen acidet edhe tymrat e termocentraleve dhe tek fabrikat te vendosen filtran ndresa nga ndotja e ajrit dhe mjedisit kan dalur semundje te ndryshme prandaj mirmbajeni at mos e hudhni mbeturinat ne vend te pa duhur por vetem ne kontinjer
avatar
aarrii 09 October, 2011 10:21:28
ne te vertet duhet te eliminohen acidet e te therat por duhet te kemi shum kujdes
avatar
elona 27 November, 2011 11:07:29
po
avatar
mira 04 April, 2012 05:49:19
duhet te ndergjejsohemi
total: 5 | displaying: 1 - 5

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
Rate this article
4.12