Fëmijët më aftësi të kufizuar diskriminimi, asnjë qëndër shtetërore , hapet për herë të parë nga iniciativa private.

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Një qëndër për edukimin dhe mësimdhënie të fëmijëve me zhvillim të vonuar ka plotësuar nevojën e shumë pindërve fierakë për institucione të tilla. Me një eksperiencë disa vjecare në shtetin fqinj Greqi  në këtë fushë,  zonja  Klarita Nervaj  ka hapur dyert e kësaj qëndrë të iniciuar nga vetë ajo për fëmijë me aftësi të kufizuara.

‘Vendosa të hap një qëndër të tillë për faktin se vetë jam prind I një fëmije me probleme të tilla dhë për të qëndruar pas shumë vitesh në emigrim, në qytetit tim Fierin. Në këtë qëndër fëmijët do të mësojnë dhe argëtohen teksa do të kene përkujdesje jo vetëm për edukimin por edhe për shëndetin e tyre mendor .Qëndra Jeta Ime ka një mjeke specialiste për fëmijët me probleme zhvillimi ndërsa e gjithë infrastruktura e saj është përshtatur për fëmijet që do të frekuentojnë atë.

Qëndra ‘Jeta Ime’ hapi dyert të hënën e 13 shtatorit duke startuar kështu një vit normal edukativ dhe mësimor. Prindërit e fëmijëve të parë të kësaj qëndre shprehen të entuziazmuar për faktin se ata tani kanë shpresë për fëmijët e tyre.

“ Vajzën e kam 10 vjece dhe megjithëse kam tentuar ta dërgoj në shkollë me bashkëmoshatarët e saj nuk ka mundur të mësojë asgjë. Madje është ndjerë e diskriminuar dhe e vecuar dhe prandaj e kam mbajtur ne shtëpi”.

“ Nuk kishim më parë asnjë vend ku ti conim fëmijët tanë - thote një tjetër nënë. Djali im ka probleme edhe me dëgjimin dhë kështu që unë renda e para ta sillja fëmijën në këtë qëndër. Shpresojmë se këtu do të mësojne dicka dhe do të kënë shanse të jenë fëmijë normalë sepse djali im ka vevojë vetëm për pak ndërhyrje që të mësojë si gjithë të tjerët”

Përkujdesja e vecantë për këta fëmijë ka munguar nga strukturat shtetërore pasi në Fier nuk ka asnjë institucion të këtij lloji.Fëmijët më aftësi të kufizuara ose zhvillim të vonuar kërkojnë një vemëndje të vecantë për nxënien por ata janë ta aftë të mësojnë të paktën gjërat më elementare ashtu si fëmijet normalë..Qëndra funksionon si OJF më ndihmën e donatorëve të mundshëm që mund të përkrahin këtë nismë.Numri I fëmijëvë me probleme të tilla ëhstë I lartë në Fier ndërsa kjo është e para qëndër që merr përsipër ti trajtojë në mënyrë profesionale

 

Fieri.com / Valbona Daci

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (5 postuar)

avatar
kostandin albert mino 12 November, 2010 08:33:54
mirëmëngjesi.u gëzova shumë me leximet e mësipërme dhe e di mirë që mëmëdheu ka shumë fëmij të kësaj gjëndje por prindit nuk kanë guxim ta tregojn-pranojnë.unë jamë 21 vjet në greqi dhe merrem me materiale pedagogjike dhe punoj shumë me shkolla si shtetrore dhe private të greqisë me fëmijë me nevoja të veçanta dhe me AK(aftësi të kufizuara).Tash kam nxjer dhe katallog në gjuhë shqipe dhe kam shumë dëshirë nëse kam mundësi në ndihmoj me diçka!!!!!!!!!Ju lutem po keni mundësi kontaktohuni që t'ju ndihmoj me sa kamë mundësi meqë jamë dhe me origjin fierake(veria e fierit)faleminderit shumë....cel:6936682081
avatar
alma agalliu 17 February, 2011 02:22:06
Ju lutem mos e keqinformoni komunitetin, per mos te thene mos e genjeni pasi nuk eshte e veretet qe kjo eshte qendra e pare dhe as qe nuk ekziston asnje sherbim shteteror ne lidhje me kete grupe.

Informohuni me shume......
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-2
Raporto nje shkelje rregullash
avatar
Klarita Nevraj 12 April, 2011 09:52:20
falenderoj znj.alma agalliu per komentin dhe e ftoj ne qendren Jeta Ime te kete nje informacion sa me te sakte per kete qender dhe per punen humanitare qe kryhet dhe eshte me se ekzistuese dhe vazhdhdon te kete perkrahje nga qendra me nje eksperience ne punen me femijet ,dhe eshte ber nje kerkese ne sherbimin social por nje pergjigje te sakte nuk ka mare,,
adresa e kesaj qendre :
Lagjia "11janari"
rruga "Ramiz Aranitasi"

ju faleminderit,dhe mundohuni te kuptoni komentin perse ben fjale.
Me respekt Drejtore e qendres Jeta Ime
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-1
Raporto nje shkelje rregullash
avatar
Klarita Nevraj 12 April, 2011 09:56:24
falenderoj znj.alma agalliu per komentin dhe e ftoj ne qendren Jeta Ime te kete nje informacion sa me te sakte per kete qender dhe per punen humanitare qe kryhet dhe eshte me se ekzistuese dhe vazhdhdon te kete perkrahje nga qendra me nje eksperience ne punen me femijet ,dhe eshte ber nje kerkese ne sherbimin social por nje pergjigje te sakte nuk ka mare,,
adresa e kesaj qendre :
Lagjia "11janari"
rruga "Ramiz Aranitasi"

ju faleminderit,dhe mundohuni te kuptoni komentin perse ben fjale.
Me respekt Drejtore e qendres Jeta Ime
avatar
dallandyshe caka 27 April, 2011 10:10:55
jam nje nene me femije te semure dhe eshte e vertet ajo qe thote zonja klara qe qendra ditore per femije me aftesi te kufizuar pothuaj nuk ka mesa kam degjuar une une jetoje ne polican femijen e kam 13 vjec dhe nuk ka asnje mundesi qe femija im te mesoje as gje pasi per qendra te tilla as qe behet fjale une kam qene ne inagurimin e kesaj qendre dhe ishte vertet shume bukur femijet ndiheshin vertet shume mire ishte ambjenti per te cilin femijet kishin nevojeper mendimin tim si prind sa me shume qendra te tilla ditore e theksoje ditore te kish do ishte shume mire si per femijet por edhe per ne prinderit por sidomos per femijetpasi i kemi pothuaj te izoluar me boten e jashteme per te mos then krejtdhe femijet me probleme kane te drejte ta gezojne jeten si moshataret e tyre
total: 5 | displaying: 1 - 5

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
3.00