Ushqimet qe u shfryjne.

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Ndodh që shpesh të ndiheni të fryrë dhe madje disi mbipeshë.

Për të shpëtuar nga kjo ndjesi dhe për tu ndier disi më të lehtë, mund të ndihmojnë disa ushqime specifike të cilat eleminojnë lëngjet e tepërta.

 Rrushi- Luan një rol kyç në filtrimin e lëngjeve në organizëm falë potasit, por edhe vitaminave B1 dhe B6, të cilat favorizojnë sistemin nervor dhe kardiovaskular.

 Asparagët- Përbëhen në masën 90% nga uji, ndërsa janë të pasur me fosfor, potas, acid folik, kalcium, magnez, hekur, vitaminë A, C dhe vitamina të grupit B. Kanë veti të shumta pastruese.

 Ananasi- Këshillohet shpesh në dieta, pasi ndihmon në trajtimin e celulitit. Ndër të tjera përmban vitaminë A, B dhe C.

 Majdanozi- Ndihmon kundër baktereve që ndodhen në organizëm dhe substancave irrituese që mund të gjenden në kanalin urinar. Është i pasur me vitaminë B, hekur dhe parandalon aneminë. Gjithashtu ndihmon për të rregulluar presionin e gjakut.

 Boronica- Luan rol kyç për shfryrjen e prganizmit dhe veçanërisht të barkut. Këshillohet të konsumohen çdo ditë nga femrat pas moshës 40 vjeçare. Kurojnë problemet e venave, variçeve si dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut.

fieri.com

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Tags
No tags for this article
Rate this article
3.00