Fondacioni ne Ndihme te Femijeve Shqiptare serish ne Levan

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Per nje gjume te qete te vogelusheve!

 Ndihma per rregullimin e dhomave te gjumit te femijeve jetime ne familjen Ruci ne periferi te Levanit u dorezuan sot nga Vasilika Hysi, kryetare e Lidhjes Demokratike te gruas ne Fier, dhe perfaqesues te Fondacionit Shqiptar, ne prani te Prefektit te Fierit Shahin Bejdaj dhe zonjes se tij.

Pasi kishin pare nevojat me emergjente te femijeve ne familjen Ruci, perfaqesueset e Fondacionit per Femijet Shqiptare me Presidente zonjen Liri Berisha, zonja Vasilika Hysi si dhe te tjere te cilet krijuan mundesite per te permiresuar kushtet e jeteses ne sistemimin e krevateve dhe pajisjen e tyre me dysheke, carcafe, batanije dimri e pranvere, ne menyre qe femijet te benin gjume te qete. Pese Femijet e familjes Ruci, mbeten jetime kur babai i tyre humbi jeten ne nej aksident dhe nje vitme pas e ema nderroi jete nga nje semundjee rende. Femijet ndjekin mesimet ne shkollen 9 vjecare te Levanit, ndersa marrin te ardhura vetem pensionin e te atit.

Gezimi eshte femija me i madh ne klasen e tete, ai kujdeset dhe per mbarevajtjen ekonomike te familjes, motra Valbona ne klasen e 6 te kujdeset per gatimin dhe me pas jane Gazmiri, Albana dhe Marjeta, me e vogla ne klasen e pare. Ata vendosen te jetojne ne shtepine aterore duke qendruar bashke, nen perkujdesjen e xhaxhait dhe halles qe jetojne ne shtepine prane tyre. Pasi sipas tyre, ky ishte amaneti i nenes se tyre dhe pavaresisht mundesive qe zonja Berisha u krijoi per teshkuar ne Tirane, ata vendosen te qendrojne aty. Perkujdesja e zonjes Liri Berisha prane tyre ka qene e vazhdueshme duke marre edhe informacioni per ecurine e tyre ne mesime. Vasilika Hysi pohon se ndihma dhe vemendja ndaj vogelusheve do te vazhdoje me ndermjetesine ndaj sipermarresve fierake per te rregulluar banesen e femijeve.

Ndihma me e fundit ne rregullimin e kushteve te jeteses perkoi me nje dite pas Dites se Pashkeve, dhe natyrisht ne vijim te vemendjes se kryeministrit per tu ardhur ne ndihme gjithe shqiptareve ne nevoje.

 

Fieri.com / Laureta Roshi

 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (5 postuar)

avatar
Artur Nura 14 April, 2009 11:32:36
Urime Zonjes.
Ti gjendesh njerzve ne nevoje prane sot eshte humane dhe politike. Sigurisht per politikane racional dhe altruiste.
avatar
Tim Mukaj 15 April, 2009 02:28:47
Te ndimosh femijet do te thote te ndimosh te ardhmen e Shqiperise ju i ndihmoni sot ata do ta shperblejne neser bravo Fondacionit dhe Prefektit.
avatar
Daniela Hoxha 15 April, 2009 03:10:06
Zonja e nderuar eshte e kot qe shkon, lart e poshte sepse dihet qe ajo e ben per fushate dhe jo per bamiresi.
avatar
laureta roshi 16 April, 2009 11:08:17
Kjo shkruesja me e fundit, nese quhet daniela ka paragjykuar ngjarjen. femijet jetime ne levan e kane patur prane zonjen Berisha qe ne fillim sapo media lokale, gazetari i tv Apollonit e evidentoi lajmin dhe une si perfaqesuese e Fondacionit percoll shqetesimin si per te gjitha rastet.

nejse daniela njihe qytetin tend, rrethinat dhe jetet ne nevoje dhe do kuptosh se fushatat e rreme behen ne tavolina te kafeve dhe ne bez beze, jo per njerezit qe perpiqen ne drite. a ke ndonje ide daniela si mund ti ndihmojme me tej.. e mirepritur te bashkepunojme


lori
avatar
pellumb qafa 01 April, 2010 06:14:35
un i interesuari pellumb qafa kam nje djal 12 vjec dhe eshte lindur ka probleme me syt po jam shum dobet nga ekonomia familjare ju lutem perzemrsish si duhet ta na ndihmoni flm per mirkuptimin me respekc familja qafa
total: 5 | displaying: 1 - 5

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Foto Galeri
Rate this article
5.00