80 mije fierak pa nje pallat sporti. I pari eshte i shkaterruar prej shume vitesh‏

Font size: Decrease font Enlarge font
image 80 mije fierak pa nje pallat sporti. I pari eshte i shkaterruar prej shume vitesh‏

80 mije banore te Fierit kerkojne nje pallate sporti. Federata e lojrave me dore nuk lejon qe ndeshjet te zhvillohen ne Fier. Aktivitet kombetare te lojrave me dore Apollonia i zhvillon ne Vlore . Eshte celur drita jeshile per nje pallat sporti ne qytetin e Fierit. Per kete eshte gati nje projekt per nje stadium te ri te lojrave me dore bashkohor.

Per zbatimin e ketij projekti kerkohen rreth 3 miljard leke qe bashkia e Fierit nuk mund ta ralizoj me te ardhurta e saj. Kjo sasi lekesh mund te sigurohet nga donatore ose nga kredi qe mund te mari nga bankat ku bashkia ka nisur trantativat.

Gjithsesi jane mbi 80 mije banore te Fieri qe u mungon prej 10 vjetesh nje pallat sporti. Dikur ka patur nje kend lojrash, sot ai eshte i shkateruar plotesisht dhe aq me keq i mbyllur nga federata e lojrave me dore .  Drejtuesi i klubit shume-sportesh prane bashkise Fier, Lili Germau shprehet se ekipet e basketbollit dhe volejbollit femra dhe meshkuj aktivitetin e tyre kombetare i zhvillojne ne Vlore. Basketbollisti i Apollonise, perfaqesues i ekipit kombetar Edar Adhamidhi shprehet, - si mund te lozet ne fushen e basketbollit ku ajo eshte akoma edhe sot e mbuluar nga balta si rezultat i daljes se lumit Gjanice apo ambjentet e tjera te stervitjes ose te zhveshjes ku gjithandej mbizoteron lageshtia dhe suva muresh te rrezuara.

Tranieri i boksit Baftjar Abazi pohon faktin tjeter se ekipet e boksit, mundjes dhe peshengritjes kane vende te mire ne kampionatet e zhvilluar por kushtet ne kete godine jane teper skandaloze. Bashkia na ka premtuar se gjithcka do te rregullohet dhe ne jemi ne pritje. Por sot eshte per te ardhur keq ku shikon godinen qe dikur mbushej plot e per plot me sportdashes te flaket, te mbushur me balte dhe me probleme serioze ne ambjentet e brendeshme.

Federata e lojrave me dore i ka perjashtuar ekipet e basketbollit dhe volejbollit per te zhvilluar ndeshjet e tyre kombetare ne Fier, duke caktuar qytetin e Vlores per zhvillimin e ndeshjeve. Ndersa sot kjo godine krenaria e fierakeve dikur, eshte kthyer ne nje godine te rendomte ku gjithcka eshte e shkaterruar dhe e mbytur nga ujrat e lumit gjanice dhe plehera. Tifozeria fierake dikur e zjarrte per ekipet e basketbollit, sot perballe kesaj gjendje ngre pyetjen me te drejte se cfare po behet per nje pallat dhe me keto ekipi.

Nderkohe qe pallate sportive kane qytete te tjera te kategorise me te ulet se qyteti i Fierit. Drita jeshile eshte ndezur, ka nje projkekt bashkekohor, ka impenjim serioz nga bashkia,  vetem do vullnet dhe per kete kryetari i bashkise Fier Baftjar Zeqaj eshte optimist se shqetesimi i fierakeve shume shpejt do te zgjidhet.

 

 

Fieri.com / Kristaq Thano

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (4 postuar)

avatar
ApolloniaUltras 01 February, 2009 06:20:40
sjemi 80 mije fierak mos gabo. jemi 300 mije fierak. fieri vjen pas tiranes me popullsi me te dendur.

F O R C A A P O L L O N I A
avatar
emigranti 01 February, 2009 09:58:36
Eh.. sa djersë kam derdhur në atë qymyr...Duket se do të rjedhë edhe shumë ujë gjanice dhe Fieri ynë i dashur nuk do të ketë një pallat sporti dhe një stadium të hajrit...
avatar
Perparim Zeqo 02 February, 2009 05:32:22
Eshte krim qe nje qytet si Fieri nuk ka nje pallat sporti.Qyteti yne eshte dhe ka qene qytet talentesh.Duhet se s'ben se afermi te behet dicka?O pallat sporti i ri ose rregullimi i te vjetrit. Ju faleminderit....
avatar
kristi 07 March, 2010 04:50:39
fieri ka shum talente si dhe una nje nga ata talente kerkoj sa m kushte te mira ne palestren e boksit ju lutem te gjith krytarve ta bejn sa me shpejy pallatin e sportit
total: 4 | displaying: 1 - 4

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00