Tag: rei

total: 6 | displaying: 1 - 6
image

JAKOV XOXA NE “TRE KUJTESA”

                            (Me rastin e 30 vjetorit të vdekjes)    30 vjet më parë, më 17 shkurt të vitit 1979, u largua nga jeta, në moshën 56...
Lexoni me shume
image

Apolonia: Aty ku dielli lind e perendon njeheresh!

1. Aty ku djelli lind e perendon, aty ndodhet pikerisht Apollonia. Ketu, do te lakmonte cdokush te jetonte, sepse zoti e ka bekuar vertet kete...
Lexoni me shume
image

Ne kujtim te 11-vjetorit te vdekjes se babait tim te dashur: Teki Sulaj

Eshte e dhimbeshme dhe i vertete efekti emocionalo-impresionues i nje dite te tille. Pa shmangur motin e nxehte te ketij fund korriku apo vorbullen e...
Lexoni me shume
image

Fieri, qyteti i urave

1. Urat jane ndertime te vjetra qe na vijne qysh nga lashtesia. Modelet e para ishin prej druri dhe sherbenin per te lidhur brigjet e...
Lexoni me shume
image

Ne Karbunare, atje ku nuk ka mbetur me asgje nga kujtimi i bandave famekeqe

Banoret i jane rikthyer punes dhe qetesise. Rendi eshte shume mire, por varferia ben kerdine…Sapo kalon ish fabriken e plasmasit (tashme prej saj kane mbetur...
Lexoni me shume

Ne Fier ajri, drita, dielll rruga, uii, nevoja do te perdoren me tollon. (Reportazh gri)

Kemba te shkelte ne dhe te bute, rruget e dhive ishin zevendesuar ne udhe te gjera, te drejta, te sheshta. Drizat e perrallet ketu ishin parqe dhe lulishte te mrekullueshme,aq sa Fieri mund te quhej pa drojtje qyteti i luleve. Fshati im, Matohasanaj - Tepelene e Gjirokastra e kishim token me “krrek”, me pakice dhe mbi catine e shtepise se pare ngriheshin themelet e tjetres...
Lexoni me shume
total: 6 | displaying: 1 - 6

Hyni