Tag: solange magnano

1 2 next total: 11 | displaying: 1 - 10
image

Mjeku i Jackson: Michael m’u lut per propofol

Doktori i Michael Jackson rrefen oret e fundit te jetes se ish mbretit te pop-it, duke theksuar se ai i eshte lutur per nje ilac...
Lexoni me shume
image

Kadare për “The Guardian”: Unë nuk jam shkrimtar politik!

Nuk ka një gjë të tillë si shkrimtar politik kur vjen puna tek letërsia, sipas shkrimtarit shqiptar dhe fituesit të çmimit “Man Booker International”, Ismail...
Lexoni me shume
image

Bankat rrisin komisionet si masë antikrizë

Disa kanë filluar të dyfi shojnë tarifat për të stabilizuar bilancet. Asnjë lajmërim për klientët. Komisionet për shërbimet e ndryshme bankare, përfshirë mirëmbajtjet e llogarive dhe...
Lexoni me shume
image

Fieri dhe mungesa e monumenteve

Me rastin e përvjetorit të 10-të të aktivitetit të saj, Shoqata atdhetare kulturore “Muzaka” organizoi një takim debat në ambientet e Bibliotekës publike Fier. Qëllimi i...
Lexoni me shume
image

ENVER SKENDAJ: -Suksesi do vetëm punë dhe vullnet për t’i bërë ballë punës!

Intervistë me z. Enver Skëndaj, “Nderi i Qarkut Fier”, profesor i Fizikës në gjimnazin jo-publik  “Numani”.Nuk është e vështirë ta takosh Enver Skëndajn, profesorin e...
Lexoni me shume
image

Maku Pone: Profili i nje krijuesi te palodhur!

Jo gjithkujt jeta i dhuron te njejtat shanse. Keshtu mendon edhe ai, personazhi i ketij shkrimi: Maku Pone, i cili pas gjysem shekulli veprimtarie letrare vazhdon te punoje dhe te shkruaje çdo dite, sikur e nesermja te mos ekzistoje. Me nje pervoje te gjate profesionesh si: inxhinjer, mesues, gazetar dhe dramaturg ai thote se: jeta e njeriut ndahet ne cikle dhe metamorfoza, te cilat nuk ndalen nga “Debora e Orientit”, si titullohet edhe nje nga librat e tij te shumte. i cilesuar nga kritika si “Ambasadori” i letrave te qytetit te Fierit ai vazhdon te provoje sfida te reja edhe tashme ku sapo ka trokitur te 70-at....
Lexoni me shume
image

BARDHYL ANGJELI, nje nga simbolet e Basketbollit Shqiptar

Magjia e Basketbollit mberriti ne Fier vetem ne fund te viteve 1930. Ishin studentet fierake ne Normalen e Elbasanit qe e sollen kete loje ne qytetin e tyre. Ne fillim ne menyre amatore e me tej pas mbarimit te luftes, basketbolli do te behet nje loje mjaft popullore, sidomos me riorganizimin ne vitin 1946 te klubit sportive Apolonia, si nje institucion shume sportesh. Suksesin me te madh ne kete sport e arriti ne vitet 1970, kur ekipi i vajzave do te fitoje dy here kupen e Shqiperise (1971, 1973) dhe do te shpallet ne vitin 1975 kampion kombetar. Nderkohe qe basketbolli i vajzave do te arrinte nivelet me te larta, ai i djemve do te vazhdonte ngritjen sistematike nen drejtimin e basketbollistit dhe trajnerit te talentuar Bardhyl Angjelit, i cili do te behej nje nga simbolet e ketij sporti te dashur ne qytetin e Fierit....
Lexoni me shume
image

BRUNILDA HOXHA: Fieri me lindi mua, une i fala atij gjithe energjite e mija rinore.

Nje tjeter interviste e realizuar nga stafi i Fieri.com kesaj here me nje tjeter artiste te mirenjohur te skenes shqipetare brenda dhe jashte shqiperise. Lexoni te detajuar kete inversite te kendeshme realizuar disa dite me pare me kengetaren e mirenjohur fierake Brunilda Hoxha (Sota)....
Lexoni me shume
image

Xhulieta Kulla: Le ta marrin vesh te gjithe, Te dua Fier!

Te nisur nga deshira e mire per te sjelle perballe vizitorit fierak dhe atij shqipetar, biografine e nje nder aktoreve me te njohura te skenes dhe humorit shqipetar zj. Xhulieta Kulla, krijuam kete interviste shoqerore dhe informative. ...
Lexoni me shume
image

SHAQIR SECI, Nje ikje pa kthim!

I ndare nga jeta, ne menyre te papritur dhe ne nje moshe te re, artisti Shaqir Seci, koreograf dhe drejtues i talentuar i ansamblit “ Myzeqeja” te qytetit te Fierit, kujtohet nga te gjithe si njeriu i mire, prindi shembullor dhe artisti me emer te spikatur ne kulturen tone kombetare....
Lexoni me shume
1 2 next total: 11 | displaying: 1 - 10

Hyni