Tag: takimi

total: 9 | displaying: 1 - 9
image

Jonida Vokshi: Pse vendosa të shes imazhin tim për fansat e sportit

Ajo është imazh që shet. Njofton për premierat sportive, turnetë dhe ofertat e ndryshme të Super Sport për më se 6 muaj. Ata që e...
Lexoni me shume
image

Ahmet Zogu: Pse i dënuam deputetët

Debatet në interpelancën e shtatorit 1922 mes ministrit të brendëshëm, Ahmet Zogu, Fan Nolit, Bahri Omarit dhe deputetëve të tjerë për shtypjen e rebelimit Në numrin...
Lexoni me shume
image

Ja pse PD, përsëri do t’i fitojë zgjedhjet…

Në gjithë këto vite të pluralizmit politik, që me shembjen e ngrehinës karakatinë komuniste, PD-ja ka qenë dhe mbetet forca kryesore e të gjitha lëvizjeve...
Lexoni me shume
image

Inva Mula: Arsyet pse u ndava nga Pirro Çako

Për herë të parë sopranoja shqiptare rrëfen për jetën private. Në një intervistë dhënë gazetares Eni Vasili për "Alsat", ku Inva Mula flet edhe për...
Lexoni me shume

Nuk ka pse na lipset një Drejtësi e ngujuar!

Në Shqipëri nuk janë vetëm mbi njëmijë e ca fëmijë të ngujuar; tek ne më së pari është ngujuar Drejtësia organet e saj, gjykatat e shkallës së ulët dhe ajo e Lartë, Prokuroria dhe Përmbarimi, drejtuesit dhe vendimarrja, besimi dhe zbatimi i vendimeve të organeve të Drejtësisë. Për këtë shkak mbeten të ngujuar edhe fëmijët,edhe qytetarët e ndershëm në atë që quhet “tranzicion”, dmth në një sistem pa sistem e pa ligje të zbatueshme. ...
Lexoni me shume

Pse është "çmendur" klima

Australia në flakë, borë në Sicili, ngrica në shkretëtirë, tajfune të frikshme në juglindjen aziatike. Këto janë shenjat e një moti të çmendur. Por një...
Lexoni me shume
image

Ismail Kadare: Pse u largova në vitet ‘90

Shumë shpejt pritet të publikohet në Francë romani i parë, "La Ville sans enseignes". ...
Lexoni me shume

Ç`është fenomeni “Mobbing” dhe pse duhet luftuar ai në administratë

Termi Mobbing vjen nga fjala angleze “To mob”- Të sulmosh me ashpërsi, dhe u përdor për herë të parë në vitin 1961 nga etologu Lorenz,...
Lexoni me shume
image

Gjinushi: Pse do fitojë e majta

INTERVISTA. - Kreu socialdemokrat analizon situatën para zgjedhjeve: "Do ta largojmë Berishën, me ose pa LSI-në. Ne, pakt me PS-në"...
Lexoni me shume
total: 9 | displaying: 1 - 9

Hyni