Tag: tregjet

1 2 next total: 14 | displaying: 1 - 10
image

Kriza, Obama: Reforma financiare, më e madhja që pas 1930-s

Presidenti amerikan Barak Obama ka propozuar një seri reformash në përpjekje për të parandaluar një përsëritje të kolapsit financiar të vitit të kaluar. Ai tha...
Lexoni me shume
image

Dhjetë vitet që ndryshuan Tokën

1999-2009, kur dora e njeriut është treguar shumë e ashpër me natyrën Një ishull formohet, një liqen thahet, pyjet mund të zhduken: NASA ka dokumentuar në...
Lexoni me shume
image

Fëmijët e dhunshëm dhe faktorët që ndikojnë

Fëmijët janë objekt dhe subjekt i dhunës. Mbi ta padrejtësisht, arbitrarisht dhe në kundërshtim me Kartën e të Drejtave të tyre, ushtron dhunë psikologjike e...
Lexoni me shume

Shpikja që do të revolucionojë internetin

"Wolfram Alpha"-n, ekspertët e konsiderojë po aq të rëndësishëm sa "Google" ...
Lexoni me shume

Studimi, zbulohet droga që mund t'i zgjasë jetën grave me kancer në vezore

LONDER - Një drogë e cila mund të zgjasë jetën e grave me kancer në vezore po testohet nga shkencëtarët. Shkencëtarët mendojnë se kjo mund...
Lexoni me shume
image

Ja tiparet e përbashkëta të grushtit të njerëzve që kanë pasuri të pafund

Çfarë kanë të përbashkët miliarderët? - Kanë lënë shkollat përgjysmë e janë pjesë e shoqërive sekrete ...
Lexoni me shume
image

Shqiptarja që u kualifikua si një ndër finalistet e mëdha të Top Model të Britanisë së Madhe 2009

Sapo ka mbaruar edhe për këtë vit konkursi prestigjoz i modës Top Model i Britanisë së Madhe 2009 që aplikimet për tu regjistruar në këtë...
Lexoni me shume
image

SHBA-Evropë, lufta ndryshe kundër krizës

Ndërsa kriza ekonomike po merr gjithnjë e më për keq, vendet e industrializuara janë në mëdyshje për përzgjedhjen e mënyrave për ta zgjidhur situatën. Obama...
Lexoni me shume

SOS i UNESCO-s, 2500 gjuhët që rrezikojnë

Që nga Mesjeta e trazuar dhe deri në mesin e shekullit të 20-të, livonian lulëzoi si gjuha mëmë për mijëra banorë të një krahine në...
Lexoni me shume
image

Kafeneja, institucioni që po zëvendëson librin

Studimi, vetëm 60 për qind e të rinjve kanë libra në shtëpi, ndërkohë që shumë më pak lexojnë Sociologët pohojnë se faji është i institucioneve, të cilët kanë qasje të pakët me kërkesat e rinisë...
Lexoni me shume
1 2 next total: 14 | displaying: 1 - 10

Hyni