Tag: vdekjes

total: 8 | displaying: 1 - 8
image

Ilirian Zalli. Kampioni shqiptar i golfit per moshat e vogla

Ai eshte vetem 7-vjec, por ne boten e tij feminore sporti i golfit ze nje vend te rendesishem. I lindur ne Kanada por me origjine shqiptare ai nuk ngurron te na tregoje ashtu ne ate gjuhen e tij te cilter te nje femije te zgjuar, fitoret e shumta ne kampionatet e golfit ne te cilat merr pjese pothuaj cdo vit. "Une quhem Ilirian Zallin, - na tha kur e pyetem, dhe babi im eshte nga Fieri. Po ne Fier me jetojne edhe gjyshi dhe gjyshja ime. Deshiroj ti pershendes dhe ti them se i dua shume"....
Lexoni me shume
image

Perikli Ikonomi - Shlimani shqiptar, nje jetë në kërkim të orakullit të Dodonës

Dodona e vjetër pelazgjike jo në Janinë, por në në malin e Tomorrit    Jo rrallë herë ai ndihej i nervozuar . “Çështë kjo heshtje e madhe...
Lexoni me shume

Pan-helenizimi shqiptar dhe Shqiptaria

Kohet e fundit cfare nuk po na degjojne veshet ne Radio e Televizion, cfare nuk po lexojme neper gazeta. Pakte, marreveshje, pazare kulisash, replica dhe...
Lexoni me shume
image

7 Prilli 1939. Dita e rezistences antifashiste te popullit shqiptar

70 vjet me pare ne 7 Prillin e larget te vitit 1939 Shqiperia do te behej preja e pare e argresionit fashist. Ne mengjesin e...
Lexoni me shume
image

Genta Ismajli ndez publikun shqiptar

Është padyshim, një ndër këngëtaret më të mira sot për sot në Shqipëri dhe Kosovë, publiku e pëlqen shumë ndërsa kritika jep vlerësimet më të...
Lexoni me shume
image

Nënshkrimi i M.S.A. Reagon komuniteti shqiptar në Greqi.

 Megjithëse anemik nuk mungoi reagimi i komunitetit shqiptar në Greqi. Disa nga shoqatat e emigrantëve derguan një deklaratë të përbashkët, të hapur parlamentit grek, partive...
Lexoni me shume
image

Shuarja e intelektualit dhe artistit shqiptar

Shënim redaksional: -  Në janar të 2009-ës bëhen dy vjet që aktori i madh i skenës shqiptare, Artisti i Popullit Kadri Roshi, u nda nga...
Lexoni me shume

Prioritetet dhe sfidat e Arsimit Jopublik Shqiptar

Lexova para disa ditësh një shkrim në nje gazetë për shkollat private. Nuk më erdhi aspak mirë. Një shkrim i shkruar mbi bazën e opinioneve, keqdashjes, një shkrim i dobët që e shikon arsimin privat të njëanshëm, pa parë vlerat. Shkrimi ishte një Sahara e vërtetë, pa asnjë oaz të vogël. Të nxish është kollaj, të zbardhësh është e vështirë....
Lexoni me shume
total: 8 | displaying: 1 - 8

Hyni