Tag: veizi

total: 10 | displaying: 1 - 10
image

G99 në Qytetin Studenti, Veliaj: ky është moment i të rinjve të Shqipërisë!

Në një tubim madhështor të fushatës ‘Rock dhe Politikë’, lëvizja G99 lancoi mesazhin e saj atje ku gjendet dhe pjesa më e madhe e target...
Lexoni me shume
image

Korrupsioni, SHBA: Kushte Shqipërisë

Kreu i USAID paralajmëron qeverinë: Harrojeni Sfidën e Mijëvjeçarit, nëse nuk e luftoni korrupsionin. Presim më shumë tani, si vend anëtar i NATO-s SHBA vazhdon të...
Lexoni me shume
image

KE: 5 kushte Shqipërisë

Komisioni Evropian i jep pesë kushte Shqipërisë për të fituar liberalizimin e vizave. Numri dy i Komisionit Evropian, Zhak Barrot, gjatë takimit me Kryeministrin Sali Berisha theksoi se pesë kushtet që duhet të plotësojë Shqipëria janë lufta kundër krimit të organizuar, lufta kundër korrupsionit, lufta kundër emigracionit klandestin, sistemi gjyqësor dhe sistemi i mirë i sigurisë që lidhet me kartat e identitetit dhe pasaportat biometrike....
Lexoni me shume
image

Nga Paleologët tek Muzakajt. Një vepër monumentale për historinë e Shqipërisë

1. Duheshin të kalonin disa vite që mesjetologu Pëllumb Xhufi të prezantonte përsëri përpara publikut intelektual pasionin e tij të vjetër. Sikur të mos mjaftonte...
Lexoni me shume

Ballinjte e Shqiperise dhe Shqiperia e Ballinjve!

Gazetat jo-berishiane janë rrekur ta trajtojnë këto ditë çështjen "Balliu" si një rast tjetër për të denoncuar atë që është magneti i të gjithë ballinjve...
Lexoni me shume
image

Historia e Shqipërisë e filmuar

Shfaqet premierë në Tiranë dokumentari "Shqipëria vendi përballë", prodhim i Istituto Luce dhe Fox Channels. Komentojnë Morozzo della Rocca, Ismail Kadare, ndërsa ish- presidenti italian Ciampi tregon përvojën si ushtar në Shqipëri....
Lexoni me shume
image

FMN,Bell: Rritja ekonomike e Shqipërisë për 2009, nën 3.5%

• Sipas FMN, këtë vit rritja ekonomike e Shqipërisë do të jetë nën 3.5 për qind, që ishte parashikimi fillestar i bërë nga ky institucion. Shefi i misionit të FMN-së, për vendin tonë, Bell deklaron se efektet e krizës ekonomike globale kanë nisur të shfaqen në Shqipëri....
Lexoni me shume
image

Vjedhjet më të mëdha të monumenteve të kulturës në historinë e shqipërisë

Për të ditur ekzistencën e një populli apo edhe lashtësinë e tij duhet shohësh edhe objektet e tij kulturore. Por për të gjetur vlerat kulturore...
Lexoni me shume

Ekonomikisht familja eshte mire… (Incidenti ne seline e Presidenti te Republikes se Shqiperise)

Kete here duke mos dashur te largohesha nga vorbulla e artikujve mbi te cilat qelbet era e politikes shqiptare u fokusova ne kryeartikullin e dates 30 mars 2008 ne Fieri.com. (Incident ne seline e Presidentit Topi. I semuri me depresion nga Patosi: “Dua te takohem me Presidentin, jam i semure, kerkoj ndihme) Sigurisht ndryshe nga shume te tjere ajo qe me terhoqi vemendje dhe qe me iriton pervec faktit te ngjarjes e cila me te drejte te ngjall keqardhje eshte edhe efekti qe me shkaktoi kjo fjali e gazetares se Fieri.com Aurora Damini. ...
Lexoni me shume
image

BARDHYL ANGJELI, nje nga simbolet e Basketbollit Shqiptar

Magjia e Basketbollit mberriti ne Fier vetem ne fund te viteve 1930. Ishin studentet fierake ne Normalen e Elbasanit qe e sollen kete loje ne qytetin e tyre. Ne fillim ne menyre amatore e me tej pas mbarimit te luftes, basketbolli do te behet nje loje mjaft popullore, sidomos me riorganizimin ne vitin 1946 te klubit sportive Apolonia, si nje institucion shume sportesh. Suksesin me te madh ne kete sport e arriti ne vitet 1970, kur ekipi i vajzave do te fitoje dy here kupen e Shqiperise (1971, 1973) dhe do te shpallet ne vitin 1975 kampion kombetar. Nderkohe qe basketbolli i vajzave do te arrinte nivelet me te larta, ai i djemve do te vazhdonte ngritjen sistematike nen drejtimin e basketbollistit dhe trajnerit te talentuar Bardhyl Angjelit, i cili do te behej nje nga simbolet e ketij sporti te dashur ne qytetin e Fierit....
Lexoni me shume
total: 10 | displaying: 1 - 10

Hyni