Teknologji

Bicikleta , kur paloset behet sa nje cader. Ja shpikja.

Bicikleta , kur paloset behet sa nje cader. Ja shpikja.

Nëse më parë nuk keni ditur se nga të vendosin biçikletën tuaj, ky problem merr fund me shpikjen e fundit të italianit Gianluca Sada Biçikleta e palosshme nuk zë hapësirë më shumë se sa një çadër.
image

Samsung S 5 thyen rekordin e S4 qe ne diten e pare.

Telefoni inteligjent i shumëpritur i kompanisë Samsung, Galaxy S5, tani është në dispozicion për t’u blerë në të gjithë botën. Ky telefon është lëshuar në 125 tregje, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Evropën, një pjesë të Azisë dhe vendet e Lindjes së Mesme. ...
Lexoni me shume
image

Vile qelqi ne oqean.

Nje shtepi e vogel ne oqean e “vjedhur” ne qender te vemendjes ne Yacht Dizajn Contest 2014. Pjesmarresit e kane projektuar kete vile luksoze prej qelqi e cila ofron jeten ne oqean qe nuk mungone asgje per perdoruesit e saje....
Lexoni me shume
image

Bill Clinton, s'eshte cudi qe ne toke te vijne aliene.

Ish-presidenti amerikan Bill Clinton mendon se njerwzit nw tokw mund të mos jenw vetëm.Në emicionin e Jimmy Kimmel, ditën e mërkurë, ish-presidenti tha se nuk do të habitej nëse një ditë amerikanët do të vizitoheshin nga alienët....
Lexoni me shume
image

Moda e syzeve per pranvere - vere 2014.

Njerezit rendin pas te rese, rendin per te provuar te rene. Me poshte po japim modelet e syzeve per stinet pranvere - vere 2014....
Lexoni me shume
image

Zbulimi I shekullit, filmohet baza sekrete 51. UFO dhe Aliene.

Gjithçka që na kanë fshehur do të tregohet së shpejti nga trupa televizive e Peter Yost, i cili ka patur akses në bazën sekrete amerikane dhe që premton se do të tregojë të dhëna të pabesushme....
Lexoni me shume
image

Shqiperia e fundit ne Ballkan per shpejtesine e internetit.

Teknologjia e informacionit është sfida e kohës dhe jo më kot epoka ku jetojmë quhet “Epoka e Informacionit”. Rëndësia e përçimit të informacionit nëpërmjet teknologjisë ka bërë që shkëmbimet midis njerëzve të kryhen në një kohë të shkurtër, edhe pse janë të ndarë nga distanca me mijëra kilometra. ...
Lexoni me shume
image

Europol, mos berdorni wi-fi, ju vjedhin te dhenat.

Informacione të klasifikuara nga personi i përfshirë si delikate nuk duhen dërguar përmes rrjeteve publike wi-fi. Ky njoftim vjen nga oficerët evropianë të policisë kundër krimeve kibernetike, pas shqetësimit në rritje të vjedhjes së të dhënave të përdoruesve. ...
Lexoni me shume
image

Kondom i ri per meshkujt, kenaqsi pa fund.

Një kondom elektronik për të inkurajuar meshkujt në përdorimin e tij dhe për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme....
Lexoni me shume
image

10 profecite e pa zbuluara te se ardhmes.

Debate te ashpra kane shoqeruar shume here persona qe besojne diku apo sic eshet rasti konkret tek profecite. Kohet e fundit jane publikuar disa profeci qe u referohen personave te vecante. Ne me poshte po publikojme dhjete prej ketyre profecive....
Lexoni me shume
image

Si te mbroni syte nga ekrani i kompjuterit ?!

Ndonëse jo me një shifër të saktë, edhe në vendin tonë po rritet çdo ditë e më shumë numri i personave të cilët punën e tyre e kanë të lidhur drejtpërdrejtë me kompjuterin. Nga ana tjetër futja në masë e mjeteve teknologjike si smartphonë apo tabletë, sygjeron se shumë shpejt edhe në vendin tonë problemet me shikimin për shkak të pajisjeve teknologjike do të nisin të shfaqen në masë....
Lexoni me shume
image

Pentagoni me teknologjine e 007-es.

Ashtu si në filmin 007, edhe Pentagoni tashmë ka mundësinë e posedimit të aparaturave, të cilat mund të vetëshkatërrohen brenda pak sekondash, në rast se mbërrijnë në duart e “armiqve”....
Lexoni me shume
image

Nga 8 prilli lamtumirë Windows XP!

Lamtumirë Windows XP. Ashtu siç ka paralajmëruar prej disa muajsh tashmë, Microsoft do të ndalojë së ofruari përditësime sigurie për versionin Windows XP, më jetëgjati i kompanisë amerikane....
Lexoni me shume
image

Nxënësi nga Kosova që aspiron të bëhet CEO i Google-it.

Veton Krasniqi Krasniqi ishte vetëm 5 vjeç kur ai dhe familja e tij u detyruan të largohen nga Kosova në fund të viteve 90, e të vendoseshin në SHBA ...
Lexoni me shume
image

Samsung prezanton në tetor telefonin me ekran të lakuar.

Samsung planifikon të prezantojë një telefon inteligjent me ekran të lakuar në tetor, kompania ka njoftuar. ...
Lexoni me shume

A ka perspektive vendi yne, Shqiperia, per naftë dhe gaz

   Bazuar në përvojen botërore teorike dhe praktike, por në vecanti në konklu-zionet teorike dhe rezultatet praktike të kërkimeve dhe zbulimeve të strukturave naftëgazmbajtese në vendin...
Lexoni me shume
image

Ndahet nga jeta Steve Jobs, vizionari dhe krijuesi i Apple

Vdes në moshën 56 vjecare krijuesi dhe ish drejtuesi i kompanisë më të suksesshme në planet, Apple Inc. Shpiku Macintosh, iPod dhe iPhone. Një figurë...
Lexoni me shume
image

'Kapet’ antimateria do zbulohet si është krijuar Gjithësia!

Shkencëtarët e CERN-nit bëjnë të ditur se kanë gjetur mënyrën se si të ruajnë atomet e antimateries për më shumë se 15 minuta, gjë e...
Lexoni me shume
image

Teknologjia, shkaktare e pagjumësisë tek të rinjtë

Duhej të ishin plot energji, por në fakt shpesh lënë pas dore shkollën, "luftojnë gjithë ditën me qepallat që duan të mbyllen dhe ...
Lexoni me shume
image

Dy diej në qiell, Toka ndriçohet sërish si njëmijë vjet më parë

Toka do të ndriçohet dhe ngrohet nga dy diej, por kjo do të zgjasë vetëm disa javë. Shpërthimi i njërit prej yjeve më të shndritshëm...
Lexoni me shume
1 2 next total: 34 | displaying: 1 - 20