Turizem

Ushqimi qe na mbron nga infrakti.

Ushqimi qe na mbron nga infrakti.

Çdo 200 gramë fruta të konsumuara çdo ditë reduktojnë rrezikun e infarktit në masën 32%, ndërsa për çdo 200 gramë perime të ngrëna në ditë rreziku i infarktit vogëlohet në masën 11%.
image

”New York Times”, vizitoni bregdetin shqiptar.

Prestigjiozja amerikane “New York Times” ka publikuar një listë me 52 shtete për t’u vizituar në vitin 2014, ku brigjet e bregdetit shqiptar renditen në vendin e katërt. ...
Lexoni me shume
image

Gjermeni me 35 ambasadore cel sezonin turistik ne Apoloni.

Ambasadorët e 35 përfaqësive diplomatike në Tiranë kanë vizituar sot Apoloninë antike në kuadër të çeljes së sezonit turistik....
Lexoni me shume
image

"Shqiperia Turistike" , konkurs per imazhin e ri.

Kushdo që ka ide të qarta për krijimin e një imazhi të ri të Shqipërisë turistike, kompani apo individë, mund t’i shfaqë ato duke u bërë pjesë e Konkursit Ndërkombëtar për logon, sloganin dhe strategjinë e re për të promovuar Shqipërinë....
Lexoni me shume
image

Turizmi aventuresk nderkombetar se shpejti ne Shqiperi.

Potenciali turistik i Shqipërisë ka filluar të tërheqë gjithmonë e më shumë vëmendjen e kompanive turistike. Këtë radhë, sektori i turizmit, për të cilin është treguar interes i veçantë ka qenë “turizmi aventuresk”. Ka qenë pikërisht në Maqedoni, gjatë një seminari në Shkup, ku përfaqësues të Agjencisë Kombëtare të Turizmit (AKT), të kryesuar nga drejtoresha Julinda Dhame, biseduan mbi mundësitë e zhvillimit të mëtejshëm të turizmit aventuresk në Shqipëri me përfaqësues të ‘Adventure Travel Trade Agency’ (ATTA)....
Lexoni me shume
image

Plazhet nen administrim vendor, 20% publik.

Këtë vit pushuesit, që do të zgjedhin të kalojnë pushimet e tyre në bregdetin shqiptar, do të mund ta bëjnë këtë me shërbim. Risia janë vendosja e stacioneve të plazhit. Për këtë, Qeveria ka miratuar një vendim për të rritur cilësinë e shërbimeve në plazhet publike dhe për t’u siguruar qytetarëve aksesin tek to. ...
Lexoni me shume
image

“NBG Albania” aksione pastrimi të mjedisit .

Banka “NBG Albania” ka vijuar aktivitetet në përputhje me politikat e saj të përgjegjësisë sociale dhe në mbështetje të komunitetit, me aksione konkrete në mbrojtje të mjedisit....
Lexoni me shume
image

Laguna e Karavastasë, Gjermeni:Qeveria, program për ekoturizmin .

Laguna e Karavastasë në sajë të punës së banorëve të kësaj zone, por edhe këmbënguljes së drejtuesve lokalë ka arritur të ruajë identitetin e saj....
Lexoni me shume
image

Rreshkitje masive e dheut, permytet teatri antik i apollonise se lashte

  Rreshjet e e shumta te rena ne 48 oret e fundit kane bere qe nje masiv i madh dheu te reshkase dhe te mbuloje teresishte...
Lexoni me shume
image

“Veza” gjigante prej çeliku në majë të Malit të Bardhë

Streha e re është vendosur në lartësinë 3.800 metra dhe ka një veshje të jashtme prej çeliku, në mënyrë që të përballojë erëra të fuqishme deri në 240 km/h...
Lexoni me shume
image

Fier, Adriatiku gllabëron 26 kilometër bregdet

Deti Adriatik ka gllabëruar rreth 520 hektarë nga toka në zonën e Semanit të rrethit të Fierit dhe fshatrave të tjerë aty pranë dhe vazhdon...
Lexoni me shume
image

Plazhi i Semanit large funksionimit per kete sezon veror

Ndryshe nga vitet e meparshme plazhi public I Semanit kete sezon veror kur na dnajne edhe pak dite nga celja e tij eshet shume large...
Lexoni me shume
image

Mallakaster: Vjedhja ne parkun arkeologjik Bylis, palet kundershtojne njera-tjetren

Vjedhja e dy vazove prej bronzi ne parkun arkilogjik Bylis dy jave me pare duket se ka future ne konflikt komisariatin e policise...
Lexoni me shume
image

Apolloni, komuna Dermenas aplikon takse parkimi krahas Parkut Arkeologjik. Kthehen mbrapsht turistet.

Dhjetera ankesa drejtuar Parkut Arkeologjik. Turistet kosovare: Eshte turp qe doni te na zhvatni. Taksa e parkimit vendosur nga komuna Dwrmenas disa jave me pare ne...
Lexoni me shume
image

Bashkia Fier, celet konkursi “Ballkoni më i bukur”

Stefa: Për fituesit,  tri cmime simbolike   Bashkia Fier, në fushën e manifestimit dhe promovimit të territorit të saj si qytet  i lulëzuar, promovon konkursin “Ballkoni më i...
Lexoni me shume
image

Apolonia antike shton kureshtjen dhe numrin e turistëve të huaj

Gjatë muajit korrik numri i turistëve që kanë vizituar qytetin antik të Apolonisë, 12 km larg qytetit të Fierit eshte rritur me 15%, duke shënuar...
Lexoni me shume
image

Fier, plazhit te semanit i rikthehet ndotja, kete vit komuna nuk mori asnje mase per sezonin e plazhit

Plazhi i Semanit rikthehet ne gjendjen e disa viteve me pare ku ndotja masive ndikoi ne braktisjen e tij nga pushuesit. Mungesa e konteniereve per...
Lexoni me shume
image

Sezoni veror ne plazhet e Fierit kerkon si domosdoshmeri pastrimin dhe ruajtjen e higjienes.

Sezoni veror ka kerkuar si domosdoshmeri pastrimin dhe ruajtjen e higjienes ne plazhe. Keshtu ne Seman  dhe Darezeze, plazhe te cilat duket se nuk po...
Lexoni me shume
image

Procesi zgjedhor rrezikoi mosceljen e sezonit turistik ne bregdetin fierak

Ne te vertete e gjithe koha e fushates  zgjedhore dhe zgjedhjet e 8 majit e zhvendosen vemendjen e njesive vendore situaten ne plazh dhe sezoni...
Lexoni me shume
image

Apollonia destinacioni i ri i turisteve kosovar. Rritet numri i vizitoreve me 20%

Haxhimihali: Problem mungesa e sistemit hotelieri - agjensi turistike Parku Arkeologjik i Apollonise po pret nje fluks te larte tursitesh nga Kosova. Jane tursitet kosovare qe...
Lexoni me shume
1 2 3 next total: 52 | displaying: 1 - 20