Adrian Gaxha

Font size: Decrease font Enlarge font
image Adrian Gaxha

Profesioni:

Kengetar

Datelindja:

-13 Shkurt 1984

 

 

BIOGRAFIA

Adrian Gaxha ka lindur me 13 shkurt te vitit 1984 ne Shkup. Ai ka filluar te luaj me violinçel qe ne moshe te vogel dhe gjithashtu ka mbaruar ne  nje gjimnaz artistik te Maqedonis.Ai perfaqesoj Maqedonin ne Eurosong 2008, duke performuar versionin Anglez te kenges "Vo Ime Na Ljubovta" ne bashkpunim me Tamara Todevska dhe Rade Vrčakovski. Adrian Gaxha filloj te kendonte ne vitin 2001 ne nje festival te organizuar ne Maqedoni me emrin "Nota Fest" aty fitoj cmimin e pare, dhe per here te pare nje i ri i skenes fiton cmimin ne shfaqjet e tij te pare ne publik. Per nje kohe shume te shkurte Adriani behet nje nga kengetaret me te njohur ne Maqedoni dhe Shqiperi. Deri ne keto momente ai ka nxjerr ne treg kater albume tre ne gjuhen Shqipe dhe nje ne ate Maqedonase. Gjithashti Adriani eshte nje kercimtar shume i mire dhe ne te shumtin e rasteve ai i tregon performacat e tij si kercimtar gjat videoklipeve. Gjithashtu ai ka fituar edhe nje cmim tek "Videofest" ne Tirane. Ka fituar dhe cmimin e pare te "Ohrid Fest". Ne vitin 2006 ai doli i dyti ne festivalin kombetar te Maqedonis me kengen Ljubov ne bashkpunim me Esma Redžepova.

Albume:

Thuaj Mamit    300 Godini (2008)

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (0 postuar)

total: | displaying:

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Foto Galeri
Tags
No tags for this article
Rate this article
5.00