Fotografi kolonjar qe punon per revista mode ne france

Font size: Decrease font Enlarge font
image

26 vjeccari nga Lushnja qe ka studjuar per arte te bukura ne Firence  prej afro nje viti punon fotograf per revista mode ne Itali. Takimi me Roberto Cavalin dhe miqsia me djalin e tij. Fotot e tij  qe jane botuar ne VOGUE rusisht, LUISAVIAROMA, LOVE SEX DANCE Magazine, VOGELI Serbia . Pret nje bashkepunim shume te frytshem me djalin e Roberto Cavalit.

Ai quhet Eugen Qose , eshte 26 vjecc , ka lindur ne Kolonje te Lusahnjes ku ka mbaruar studimet e mesme  dhe prej vitit 2005 shkoi ne Itali ku mbaroi studimet per arte te bukura  ne Firence. Prej afro nje viti po ben BUM-in e tij me fotografite e modeleve dhe te modeleve qe po pushtojne kopertinat e para te revistave mjafte te njohura te modes si Vogue ne gjuhen ruse, Luisaviaroma Itali, Love, sex dance Magazine, Vogeli Serbia e shume te tjera. Ne nje bisede me te mesojme se ai e ka shume passion fotografine , aq shume sa vetem per te arritur  qe te bleje mjetet e punes e te siguroje nje vend pune ka blere rrethe 70 mioje euro  pasije si aparate fotografike, kompjutera, ndruccues  , gjithshka qe I duhet nje fotografi profesioniste. Ai pohon se qe ne shqiperi fale edhe babait te tij  Agimit , ai ka pasur passion fotografine  , nje passion te cilt tashme I  ka kushtuar jo vetem ore dhe ore te tera pune por edhe “pasurine” e tij te cilenb e ka vendosur  gjate kohes qe ka kryer pune te ndryshme  ne keto shtate vjet te qendrimit te tij ne Firence te Italise.

Kur ke shkuar ne  Itali , perse shkuat ? 

Kam shkuar ne Firence te Italise ne vitin 2005 per te studjuar  ne universitetin e arteve ne Firence  ne degen arte vizive . Shkova sepse doja te studjoja, te isha dikushi ne fushen e fotografise pasi kete e kam pasur passion qe ne femijeri. Vetemn gjate kohes se akademise  kur disa shoke si dhe petagoge me thane qe qenke I mire ne fotografi une e mora seriozisht edhe pse e kam pasur passion fotografine. Me pas kur fillova qe te beje publike disa nga fotografite e mia jo vetem shoken e miqte ne Itali , ne Firence, por edhe figura te njohura ne artit fotografise me benin komplimente mendova qe ta merrja seriozishte e te investoja ne kete fushe.

Si arritet ne shtepine e modes Luisaviaroma, nje nder me te famshmet ne bote persa I perket fushes se modes? 

Njoha nje  djalosh te ri ne Firence qe tashme jemi kolege dhe ortake ne biznes. Emanuele Palchetti . Ai e pelqeu shume punen time dhe filloi te me njihte me persona qe ishin kopetente ne fushen e fotografise. Kur pane punet e mia  me afruan pune ne shtepine e modes Luisaviaroma. Punoje 10 ore ne dite per gjashte dite te javes.

Cfare behet ne kete shtepi mode: 

Emra te njohur te modes si Roberto Cavali e shume te tjere  kur bejne pronovime te puneve te tyre  vijne ne Firence, ne kete shtepi mode. Eshte nje dner me te njohurat ne Bote.

A e njohni Roberto Cavalin, e keni takuar, keni bashkepunim me te ? 

Roberto cavalin e kam njohur ne nje bar kur u be nje feste , pasi djalin e tij daniellen e kam shok  dhe jemi ne perfundim te nje bashkepunimi shume te ngushte. Daniele me aprovimin e te atit Robertos  do te hedhe ne treg nje linjne te re robash per meshkuj dhe sigurishte qe fotografite do te behen prej meje.

Me thuaj disa nga revistat e modes qe kane botuar fotografite e tua , cilat jane ato ? 

E para njehere  eshte Luisaviaroma ku dhe une  jam i punesuar, pastaj vijne me radhe si Vogue qe del ne gjuhen ruse, Vogeli Serbia, Love sex dance magazine  dhe shume te tjera . fare mire mund t’ju thyem disa linqe ne eebsid dhe mund ti shikoni fare mire jo vetem punet  qe une kam klryer por edhe ato qe kane botuar revistat e modes. http://eee.eugenioandemanuele.com/, eee.lovesexdancemagazine.com

Nga vjen ky inspirim kaq i madh per fotografine ?

Inspirimi im vjen nga figura te njohura te fotografise boterore, nga profesioniste tye vertete te saj si Mert & Marcus, Steven Meisel, Marios Testino etj.

Cilet jane disa nga modelet apo modelet qe keni fotografuar , por qe kane edhe emer ne fushen e modes ? 

Si fillim kam fotografuar Miss Serbine qe e kam pasur edhe shoqe kursi ne shkollen e larte ne Firence , Luca Spataro qe ka kryer edhe reklamen e Gillete, Magda Gomes nje shoe girl shume e njohur ne tv italiane e shume te tjere.

 

Fieri.com / Xhemil Beharaj


 

Shtoni ne: Add to your del.icio.us | Digg this story | technorati | Post to Myspace | Add to Facebook | Googlize this post! | Add to Windows Live | Add to Netvouz! | Save to Newsvine! | Bookmark with Onlywire | Reddit this | Add to Yahoo MyWeb | Spurl This! | Add to Linkatopia | Add to MyLinkVault | Add to Squidoo | Add to Searchles! |

Subscribe to comments feed Komente (1 postuar)

avatar
09 May, 2013 05:46:13
dua nje njeri


total: 1 | displaying: 1 - 1

Shkruani nje koment

VINI RE! - Komentet e publikuara ne Fieri.com jane subjekt i ndryshimit edhe/ose fshirjes totale nese permbatja tyre cenon direkt apo indirekt figuren e autorit perkates se materialit te botuar. Gjithashtu cdo sharje, ofendim, fjalor vulgar apo edhe me teper, mund te sjell si pasoje edhe deri ne bllokim vizual te IP se kompjuterit tuaj per te vizituar faqet e Fieri.com!
  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe lexoni ne figuren e me poshteme:

Captcha
  • email Email nje shoku
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Foto Galeri
Tags
No tags for this article
Rate this article
5.00